Diyarbakır heyeti İzmir’e çıkarma yaptı

Diyarbakır heyeti İzmir’e çıkarma yaptı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir heyet, Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü Tarımsal faaliyetler ve Kooperatifçilik faaliyetleri konularında örnek modelleri incelemek üzere İzmir’e gitti.

TİGRİS HABER - DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Yönetim Kurulu Üyeleri Çetin İnanç, Kadri Kazmacı, Meclis Üyeleri Hakim Şahin, Aziz Sağı, Kadın Meclisi Üyesi Özlem Külahçı ve Genel Sekreter Ferdani Gökdere den oluşan Heyet Tarımsal faaliyetler ve Kooperatifçilik faaliyetleri konularında örnek model incelemek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi İşbirliğinde İzmir’de incelemelerde bulundu.

Programın 1.gününde ekolojik çalışmalarıyla ön plana çıkan çevreci ve doğal tarım faaliyetleri konularında çalışma yürüten İzmir Doğa Okulu ziyaret edildi, çalışmalar yerinde incelendi. Daha sonra Çukurhan İzDoğa ve Can Yücel Tohum Merkezi ziyaret edilerek Tohumculuk alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alındı.

Programın 2. gününde İzmir Tarım Geliştirme Merkezi ziyaret edildi, İzmir Tarım stratejisi hakkında detaylı bilgiler alındı. Daha sonra İzmir deki Kooperatifçilik faaliyetleri hakkında bilgiler alındı. Neptün Soyer tarafından yapılan sunumda Köy Koop’un kuruluşu çalışma şekli, üreticilerle olan ilişkileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kooperatiflere verilen ürün alım garantisi vb konular hakkında bilgiler verildi.

dtso-izmir-heyet-1.jpg

Programın 3.Gününde ise, Üretici pazarları ziyaret edilerek üretilen ürünlerin pazardaki satışına ilişkin gözlemlerde bulunuldu. Ardından Bayındır Çiçek üreticileri Tarımsal Kalkınma kooperatifi ziyaret edilerek, çiçek ve fide üretimleri yerinde incelendi.

Kooperatifçilik önemli

Heyet incelemeler hakkında bilgi veren DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilerin, doğanın ve canlıların korunmasını amaçlayan bir tarım politikasının oluşturulmasının önemine değinerek bu çalışmaların yaygınlaşması gerektiğini belirtti. Özellikle Belediye tarafından Üreticilere ürettikleri ürünün değerinde alım garantisi verilmesinin çok kıymetli olduğunu ve bu sayede insanların köylerini terk etmeyerek üretime ve yaşamaya devam edeceğini söyledi.

dtso-izmir-heyet-4.jpg

Diyarbakır’a rol model olmalı

Avşar, “Kooperatifçiliğin İzmir’de güçlü bir şekilde geliştiğini belirterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan Tarım politikalarında etkisiyle daha farklı bir boyut kazanıyor. Özellikle kooperatiflere ürettikleri ürünler için alım garantisi verilmesi çok doğru bir politika, ayrıca kooperatiflerin ürettikleri ürünlerin Belediye marifetiyle organize edilen üretici pazarlarında satış imkânı bulması ve doğrudan halka ulaştırılması bakımından son derece önemli bir çalışmadır” şeklinde konuştu.

Avşar, İnceleme gezisi ardından edindikleri deneyimlerin Diyarbakır’da rol model olması açısından çalışma başlatacaklarını belirterek, bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşmanın devam edeceğini ifade etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.