Diyarbakır İş Konseyi'nden toplumsal barış çağrısı; "Diyalog içinde bir yönetim anlayışı şart"

Diyarbakır İş Konseyi'nden toplumsal barış çağrısı;  "Diyalog içinde bir yönetim anlayışı şart"
Diyarbakır İş Konseyi bileşenleri, Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, bölgede yaşanan son gelişmeler karşısında toplumsal barış çağrısı yaptı.

Sait BAYRAM

TİGRİS HABER - Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, yerel seçimler sonrası normalleşmeye dönük toplum içerisinde bir beklenti oluştuğuna dikkat çekerek, "Yıllardır ilimizin/bölgemizin refahı, huzur, kalkınması ve toplumsal barışı için çaba içerisinde olan biz iş insanları, iş örgütlerini de heyecanlandırmış, umutlandırmıştır" dedi.

tso-aciklama-yeniden-2.jpg

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya gelen ve 31 oda ile sivil toplum kuruluşundan oluşan Diyarbakır İş Konseyi, Diyarbakır ve bölgede son günlerde yaşanan olumsuzluklar üzerine basın açıklaması yaptı.

Kaya: Yaşananlar 90'lı yılları hatırlatıyor

İlk olarak konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, bölgede son günlerde yaşananların 90'lı yılları hatırlattığını belirterek, o yıllarda iş insanlarının hedef gösterildiğini ve bu yüzden girişimcilerin bölgede yatırım yapamadığını söyledi. Kaya, "Normalleşme denen bir süreç içerisinde Tahir Elçi cinayetinde faili meçhul şekilde katleden ve bu cinayetten sorumlu olanlar, gerekli cezaya çarptırılırlar. Bugün sizlere iş camiasını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak birlikteyiz. Son günlerde 8 yıllık kayyum sürecinden sonra 31 Mart yerel seçimleri yeniden halkın iradesinin seçildiği belediyelerimize yönelik yapılan bazı açıklamalar yeniden kayyum atanmasına yönelik açıklamalar ve bu açıklamaların içerisinde bölge iş insanlarını hedef gösteren 90'lı yıllarda bunun büyük zararlarını gördük. Biliyorsunuz bunlardan en önemlilerinden biri köy boşaltmaları, diğer önemli travma da özellikle büyük ölçüde yaşanan beyin ve sermaye göçü maksimum seviyedeydi. Bölgenin yatırımdan uzak kalması gibi bir süreç yaşadık" ifadelerini kullandı.

"Normalleşmeye yönelik beklenti vardı"

Diyarbakır İş Konseyi Başkanı Mustafa Vural, burada yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin sorunsuz geçtiğini hatırlatarak, toplumda bir normalleşme beklentisi oluştuğuna dikkat çekti. Vural, "Sorunsuz geçen 31 Mart seçimleri ve devamında sarf edilen normalleşmeye dönük söylemler halkta olduğu kadar, yıllardır ilimizin/bölgemizin refahı, huzuru, kalkınması ve toplumsal barış için çaba içerisinde olan biz iş insanları, iş örgütlerini de heyecanlandırmış, umutlandırmıştır. Bölgesel Ekonomik Kalkınma için; Kentin önemli bileşenlerinden Sivil toplum Örgütleri ve Kent dinamikleri tüm imkanlarını seferber ederken, Bölgede yerleşik yatırımcılarımız da üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmekten geri durmamışlardır" diye konuştu.

"İddialar, yabancı girişimcileri ürkütüyor"

Kentini gazeteci olarak tanımlayan bazı kişilerin, aslı astarı olmayan iddiaları gündeme taşıdığına konuşmasında işaret eden Vural, bu iddiaların da yabancı girişimciyi ürküttüğünü savunarak, "Bizler bölgemiz, kentimiz için bu denli çaba içinde iken; kendilerini gazeteci olarak tanımlayan bazı kimseler aslı astarı olmayan iddiaları kendine meslek edinmiş, tedirginlik havasını hakim kılmaya çalışmaktadır. Bölge de süregelen Kayyum Politikalarından kaynaklı olarak; Ekonomik, Sosyal, Siyasal ve psikolojik olarak yüzlerce sorun ile uğraşmak yetmezmiş gibi, bu felaket tellalları da başka bir sorunumuz olmaya başlamıştır. Bu politikalar yüzünden yabancı girişimciler bölgeye temkinli yaklaşırken, yerli yatırımcılarda ise sermaye göçüne neden olmaktadır. Kendilerine rol ve misyon biçmeye çalışan bu sözde gazeteciler maksadını aşan açıklamalar ile, kendilerini devlet yetkilisi ve kolluk kuvvetlerinin yerine koymaya başlamıştır, Sivil toplum kuruluşlarımızdan iş insanlarına kadar uzanan isim listesi zikredilerek, çoğu iş insanımız töhmet altında bırakılmıştır. Ki bu iş insanlarımızın bazıları Türkiye'nin dört bir yanında siyasi parti farkı gözetmeksizin belediyelerin işlerini yapmaktadırlar" şeklinde konuştu.

"Yeni Şafak, geçmiş andıçların ruhuna fatiha okutuyor"

Yeni Şafak Gazetesi'nin son olarak gündeme taşıdığı iddiaları, "Andıç" olarak değerlendiren Vural, "Geçmişte adına Andıç' denen iftira ve yıpratmaların ne olduğunu çok iyi bilen Yeni Şafak gazetesi, geçmiş andıçların ruhuna adeta fatiha okuturcasına kara habercilik yapmıştır. Yeni Şafak ülkemizdeki birçok kesimin geçmişte ki mağduriyetlerinde rolü olan gazetelerin yerini almıştır, bu kara habercilik örneğiyle de bu pozisyonunu perçinlemiştir. Seçim sonuçlarını içine sindiremeyen Kayyumsevicilerin; gazeteci kimlik aparatı olan, bu şahısları başta yargıya ve toplum vicdanına şikayet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gerçek, tarafsız ve objektif gazetecilik yapılması çağrısını yapan Vural, konuşmasının son bölümünde şunları söyledi:

"Buradan açık çağrıda bulunuyoruz;

BU TÜR AÇIKLAMALAR YERLİ VE YABANCI YATIRIMCIYI KAÇIRIYOR.

Lütfen gerçek gazetecilik yapınız,

Kışkırtıcı, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı dil kullanmaktan vazgeçiniz,

Barış ve huzur ortamını zedeleyecek girişimlerden vazgeçiniz,

Dişimiz ve tırnağımız ile ayakta tutmaya çalıştığımız bölge ekonomisini zedelemeyiniz, Öz kaynaklarımızı ve sermayemizi ürkütmeyiniz,

Demokrasiye demokratik değerlere saygınız yok ise bari bu inanç ile gittiğiniz sandıklara, yani kendinize saygı duyunuz ve vicdanınızı dinleyiniz,

Bizler Diyarbakır iş insanları, iş dernekleri olarak normal rutin hukuksal prosedürlerin ilimiz ve bölgemiz için de geçerli kılınmasını istiyoruz.

Kayyum mekanizmasının ortadan kaldırdığı istişare kültürünü ilimizde yeniden tesis etmek istiyoruz.

Kentimize dair hafızası olmayan, kentimizin ortak aklına kulak tıkayan, kent dışından taşıma akılla kentimizi yönetecek ithal akıl/lar istemiyoruz.

İş konseyi olarak kentimizin iş insanlarına, istihdam ve üretim gücünü her risk ve zor koşullar altında sürdürme mücadelesi verenlerin yanında olduğumuzu tüm kamuoyu ve ilgililerin bilmesini istiyoruz.

Diyarbakır İş Konseyi'nde yer alan oda ve sivil toplum kuruluşları;

DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI

DİYARBAKIR TİCARET BORSASI

DİYARBAKIR OSB BAŞKANLIĞI

DİSİAD

DOGÜNSİFED

OSGİAD

DOGÜNKAD

D.BAKIR İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ

TESDER

KARACADAĞ OSB

DİYARBAKIR İŞ KONSEYİ

GÜNTİAD

DOSİAD

TOBB DİYARBAKIR KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU

TOBB DİYARBAKIR GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU

DİYARBAKIR OSB MÜTEŞEBBİS HEYET BAŞKANLIĞI

DTSO YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

DİYARBAKIR MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

DİYARBAKIR ECZACILAR ODASI

DİYARBAKIR OTELCİLER DERNEĞİ

DOĞU VE G.DOĞU AĞAÇ VE ORMAN ÜRÜNLER ÜRET. DERNEĞİ

TURSAB MEZOPOTAMYA BÖLGE TEMSİLCİSİ

YENİŞEHİR ZİRAAT ODASI - ÇUKOBİRLİK BŞK.

DİYARBAKIR GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ BŞK.

DTSO İŞ KADINLARI MECLİSİ .

DTSO MECLİS BAŞKANLIĞI

DİYARBAKIR METAL İŞLERİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

S.S. DİYARBAKIR 1. KSS YAPI KOOP.

S.S. 2. DİYARBAKIR KSS YAPI KOOP.

S.S. OTO TAMİRCİLERİ 3. KSS YAPI KOOP.

S.S. DİYARBAKIR YENİ 4. OTOTAMİRCİLERİ KSS YAPI KOOP.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum