Diyarbakır Kent Ormanı'da TOKİ'ye açılıyormuş!

Diyarbakır Kent Ormanı'da TOKİ'ye açılıyormuş!
Hevsel Bahçeleri'ndeki ağaç kıyımının ardından Diyarbakır Kent Ormanı'nın TOKİ'ye açılması için Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın belgesi ortaya çıktı.

DİYARBAKIR - Altında adı yolsuzluğa karışan eski Bakan Bayraktar'ın imzasının bulunduğu kararla kentin nefes borusu olarak bilinen yeşil alanların ticarethaneye dönüştürüleceği açıkça görülüyor. 

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan Hevsel Bahçeleri'ndeki ağaç kıyımının yankıları sürmeye devam ederken, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde "Kent Ormanı"nın Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla "Yapı Rezerv Alanı" olarak TOKİ'ye açılacağına dair bir belge ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda Dicle Vadisi ve Diyarbakır Stadyumu'na dair alınan kararlarda eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın imzasının bulunması dikkat çekerken, DİHA'nın ulaştığı bu belgede de Bayraktar'ın imzası dikkat çekiyor. Bakanlar Kurulu'nun özel yetkilerine dayandırılarak alınan kararda Diyarbakır'daki yeşil alanların tahrip edilerek TOKİ ve özel şirketler üzerinden ticarethanelere dönüştürülmesi de dikkat çekici noktalardan bir tanesi. 

Belediye itiraz etmesine rağmen...

Belgede, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adı geçen "Kent Ormanı"nın "Rezerv Yapı Alanı" olarak TOKİ'ye açılmaması gerektiğini belirtmesine rağmen Bakanlar Kurulu 6306 sayılı karara dayanarak Kent Ormanı'nı "Yapı Alanı" olarak onaylaması dikkat çekiyor. 

Maliye Bakanı'nın uygun görüşü alınarak karar alındı

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Kent Ormanı'nın "Rezerv Yapı Alanı" olarak belirlenmesi hakkında Maliye Bakanlığı'nın da görüşü alınarak onay durumunun değerlendirildiği belgede, "6306 Sayılı Kanun uyarınca gerçekleştirilecek uygulamalarda yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere TOKİ'nin veya idarenin talebine bağlı olarak resen Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü alınarak bakanlıkça belirlenen alanlara dönüştürülmesi"nin karar altına alındığı görülüyor. 

Kent Ormanı 'Rezerv Yapı Alanı' olarak belirlendi

Belgenin devamında ise şu cümleler yer alıyor: "Diyarbakır İli Kayapınar ilçesi sınırları içerisinde 6306 sayılı kanunun 2. maddesinin (c) bendi uyarınca 'Rezerv Yapı Alanı' olarak belirlenmesi hakkında Maliye Bakanlığı'nın 'Milli Emlak Genel Müdürlüğü' 02.09.2013 tarihle 33906 sayılı ilgili (b)'de kayıtlı yazısı ile görüşü belirtilmiştir. Buna göre ekte sınırlı koordinat listesi belirtilen mülkiyetin kamu orta malı siciline kayıtlı 158-6883 ve 6885 parsel numaralı taşınmazlar ile mülkiyeti hazineye ait 141,157 ve 6740 parsel sayılı yaklaşık 2,234.516.79 metrekare yüz ölçümüne sahip taşınmazların 6306 sayılı kanunun 2. maddesinin 1. fıkrasının (c) bendi uyarınca 'Rezerv Yapı Alanı' olarak belirlenmesi hususunun olurlarınızı arz ederim."

Yeşil alanlar yok edilecek 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin iradesi hiçe sayılarak Bakanlar Kurulu tarafından TOKİ'ye açılması kararı alınan Kent Ormanı'nın 2002 ve 2005 yıllarında Diyarbakır'da yapılan 100 binlik imar planlarında Talaytepe-Malfroş tepeleri arasında kalan bölge, kentin nefes alabileceği alanlar olarak değerlendirilip "kent ormanı" planlanmıştı. Kent Ormanı'nda çoğunluğu çam olmak üzere çok sayıda çeşitli ağaç türleri bulunuyor. Karar üzerine TOKİ'nin yapılmaya başlanması halinde yüzlerce ağaç ve yeşil alan yok edilecek. 

Şafak Çelen

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.