Diyarbakır OSB'de, 5'inci etap sevinci

Diyarbakır OSB'de, 5'inci etap sevinci
Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele çalışmaları devam ederken, yaşanan olumsuzluklara rağmen Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde ekonomik gelişmelerin önü açılıyor.

OSB Yönetim Kurulu Üyeleri, yaptıkları son toplantı ile birlikte 254 hektarlık 5'inci etabın imara açılması için gerekli kurum görüşlerini aldı. Hazırlanacak rapor sonrası, 5'inci etabın OSB onama sınırına alınması için bakanlığa sunulacak.

 

Diğer bölgelerde sanayiciler, koronavirüsün yarattığı olumsuz etkilerden dolayı fabrikalarını kapatırken yada işçi çıkarırken Diyarbakır OSB, 5'inci etabın imara açılması için start verdi. Daha önce 332 hektardan oluşan 1'nci etap,  200 hektardan oluşan 2'nci etap, 188 hektardan oluşan 3'üncü ve 195 hektardan oluşan 4'üncü etapları imara açarak sanayinin gelişmesine katkı sunan OSB'de, 254 hektardan oluşan 5'in etaın imara açılması için gerekli kurum görüşlerini topladı. Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır'daki yatırımcı kurum ve kuruluşlar, 5'inci etabın OSB onama sınırına alınması yönünde görüş belirtti.

 

5'inci etabın imara açılması için olumlu görüş bildiren başta;  Diyarbakır Valisi sayın Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile yatırımcı diğer kurum temsilcilerine teşekkür eden OSB yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır'da ekonomik gelişim hamlesi için 5'inci etabın imara açılmasının büyük fayda sağlayacağı şeklinde görüş belirtti.

 

Geçtiğmiz yıllarda 195 hektardan oluşan 4'üncü etapta parselasyon işlemleri yapılmış ve arsa tahsisine başlanmıştı. Bugüne kadar 4 firmaya arsa tahsisi yapılırken, 2 firma, inşaat çalışmalarına başladı. 1. 2. ve 3. Etap OSB alanında tahsis işlemi yapılmış 281 firma bulunmaktadır. Bu firmalarından 222'si faal olarak üretim yapmaktadır. Diyarbakır OSB’de firmaların sektörel dağılımında ilk sıralarda; yüzde 21 Gıda, yüzde 12 Metal, yüzde 12 Plastik, yüzde 12 Mobilya, yüzde 12 Tekstil, yüzde 7 inşaat malzemeleri gelmektedir. Yaklaşık 7 bin 500 kişinin çalıştığı Diyarbakır OSB’ de Atıksu Arıtma Tesisinin ve 4. Etabımızın devreye girmesiyle birlikte 15 bin kişinin üzerinde istihdam sağlaması hedefleniyor.

 

Ayrıca, 2017'de 17, 2018'de 21, 2019'da 11 ve bu yıl içinde de 11 olmak üzere yatırım için toplam 60 başvuru, yatırım için tahsis bekliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.