Diyarbakır Valisi Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti

Diyarbakır Valisi Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Çermik İlçesi’nde düzenlenen doğa yürüyüşü etkinliklerinde Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.

TİGRİS HABER - Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Çermik ilçesinin saklı güzellikleri yeniden keşfetmek amacıyla doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve rafting yarışması düzenlendi.  Etkinliğe AK Parti Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti MKYK üyeleri Alaattin Parlak, Abdurrahman Kurt katıldı.

Sinek çayında yarışma

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin 7 bölgesinden raftingci, yüzlerce doğasever, profesyonel dağcılık, tırmanış sporcularıyla Gelincik Dağı Doğa Yürüyüşü, Sinek Kanyonu Kaya Tırmanışı ve Sinek Çayı Rafting yarışmasına katıldı. Program ilçede ilk defa Sinek Çayı’nda düzenlenen “Rafting Yarışması” ile başladı. Parkuru 2.950 metre olan yarışmada, Türkiye Rafting Federasyonu bünyesinde Muğla, İstanbul, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Van’da faaliyet gösteren 7 takım yarışmaya katıldı.

Vali Karaloğlu, kent merkezi ve il dışından birçok doğaseverle Gelincik Dağı Peri Bacaları eteğinden başlayıp kaya tırmanış alanına kadar olan 6 kilometrelik yolda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Ardından Sinek Kanyonunda yapılan Kaya Tırmanışında ise profesyonel 20 sporcu 10 ile 16 metre arasındaki mesafelerde tırmanış gerçekleştirdi.

Vali Karaloğlu Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti

vali-tigris1.jpg

Renkli görüntülere sahne olan programda, Vali Karaloğlu Kürtçe parçalar eşliğğinde gençlerle halay çekti. Doğa hayatının korunması kapsamında Karaloğlu, doğaya keklik saldı, bölgeye özel endemik bitki ekimi gerçekleştirdi.

Etkinlik sonunda Vali Karaloğlu, rafting yarışmasında dereceye giren sporculara madalya ve kupa verdi. Karaloğlu, ödül töreninde yaptığı açıklamada daha önce Karacadağ’daki lav yolu, Çermik’teki Şeyhandede Şelalesi ile Lice’deki Bırkleyn Mağaralarını gezdiklerini anımsatarak, kentin doğal zenginliklerini tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.

Güzellikleri paylaşmaya devam edeceğiz

Diyarbakır’ın görülmesi gereken birçok saklı güzellikleri olduğunu vurgulayan Karaloğlu, “40 senedir maalesef bu şehri, bölgeyi farklı tanıtan, bölgenin özelliklerini örten, sanki bu bölgenin bu güzellikleri hiç yokmuş gibi davrananlara inat, gölgelenen bütün güzelliklerimizi yeniden insanlıkla paylaşmak istiyoruz. Dünya’ya sesleniyoruz Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı, Diyarbakır’a yeniden bakma zamanı. Bunu sadece dışarıdakilere değil; Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımıza da söylüyoruz. Diyarbakır’da yaşayan vatandaşlarımızın birçoğu gelincik dağını, peri bacalarını bugüne kadar görmedi. Dünya’ya sesleniyoruz Diyarbakır’ı yeniden keşfetme zamanı” dedi.

Huzur ve güveni gözümüz gibi korumalıyız

Bölgede huzur ve güven ortamının turizm ve tanıtıma olumlu katkı sunduğunu belirten Karaloğlu, “Şu anda elimizdeki en kıymetli varlığımız, değerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devletimizin ve milletimizin yapmış olduğu büyük gönül ittifakıyla sağlanan bölgedeki huzur ve güvendir. Bunu gözümüz gibi korumak durumundayız. Bunu koruduğumuz zaman buradaki güzellikleri insanlıkla paylaşma şansımız var. Yoksa enerjimizi gereksiz, fuzuli konularda kullanırız ve insanımıza da milletimize de kendimize de yazık ederiz.”

vali-tigris2.jpeg

Kapadokya değil ama ‘Diyardokya’

Diyarbakır’ın gölgede kalmış güzelliklerini insanlıkla paylaşmak için bir gayret sarf ettiklerini belirten Karaloğlu, “Diyarbakır’ın güzelliklerini paylaşmaya devam edeceğiz. Şu anda 2022 yılı doğa ve macera sporlarıyla ilgili takvimimiz hazır. İnşallah yıl boyunca Diyarbakır’ın bu güzelliklerini insanlıkla paylaşmaya devam edeceğiz. Gelincik dağının muhteşem zirvesinde, peri bacalarının gölgesinde hep birlikte çok güzel bir doğa yürüyüşü yaptık. Dedik ki burası Kapadokya değil ama ‘Diyardokya’ olsun, orada güzel bir yürüyüş yaptık. Sonra Sinek Çayı'nın gözüne indik. Suyun çıktığı noktaya geçtik. Orada dağcılarımızın tırmanışını izledik.”

Diyarbakır gözyaşıyla anılmasın, güzellikleriyle gündem olsun

Eğil ilçesinde doğa ve macera sporları için yaptıkların parkın da tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Vali Karaloğlu, "Biz istiyoruz ki Diyarbakır artık bu güzellikleriyle gündem olsun. Diyarbakır gözyaşıyla anılmasın. Diyarbakır kötülüklerle anılmasın istiyoruz. Sevgi olsun, kardeşlik olsun, muhabbet olsun istiyoruz. Dereceye giren sporcularımızı da kutluyorum. Muğla’dan Şırnak’a kadar ne güzel bir fotoğraf budur. Bu ülke gençliğinin birlikte kardeşçe beraber neler başarabileceğinin de güzel bir örneğidir.  Diyarbakır’ı Türk kamuoyu takip etsin, buradan daha çok güzellikleri paylaşacağız." (Haber Merkezi)

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.