Diyarbakır’a ziyaretçi akını hem şaşırttı hem de memnun bıraktı

Diyarbakır’a ziyaretçi akını hem şaşırttı hem de memnun bıraktı
TURSAB Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Serdar Baturay, Ramazan Bayramı nedeniyle Diyarbakır’da yaşanan yoğunluğu değerlendirdi.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

TİGRİS HABER - Baturay, Diyarbakır’ın 3 günde 500 bin yerli ve yabancı turist ağırladığını ifade ederek, Mezopotamya’nın turizmde hak ettiği payı almaya başladığını söyledi.

whatsapp-gorsel-2024-04-13-saat-09-49-33-636a844a.jpg

Diyarbakır’da, Ramazan bayramı nedeniyle yaşanan yoğunluk yüzleri güldürdü. Otellerde doluluk oranlarının yüzde 100’e çıktığı Diyarbakır’da bayram bereketi yaşanıyor. Bu haraketliliğin pazartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor.

Mezopotamya için yüksek sezon

3 günden bu yana Diyarbakır’da yaşanan yerli ve yabancı turist hareketliliğini Tigris Haber’e değerlendiren TURSAB Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Serdar Baturay, Bu dönemin Mezopotamya bölgesi için yüksek bir sezon ve havanın çok iyi olduğunu belirterek, “Bunu da turu hazırlayan operatörlerimiz çok iyi bildikleri için bunu değerlendirdiler. Ve inanılmaz bir yoğun talep oldu” diye konuştu.

“Krizi fırsata çevirdik”

Daha önce gerçekleştirdikleri Mezopotamya Altı üçgen çalıştayları çerçevesinde yaptıkları tanıtım gezileriyle birlikte, büyük operatörlerin kültür turlarının müdürlerini Diyarbakır’da ağırlamalarının bu yoğunluğun oluşmasında etkili olduğunu ifade eden Baturay, “Deprem sonrası özelikle Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman konaklamaları olmaması yeni destinasyonların ve yeni rotaların oluşmasına neden oldu. Bunu da biz krizi fırsata çevirip, özellikle konaklamaları Diyarbakır’a almamızla birlikte inanılmaz bir yoğunluk oldu. Bugün iğne atsanız yere düşmez misali oldu. Otellerimiz yüzde 100 dolu, nereye gitseniz sıra bekliyorsunuz. Bu da çok güzel bir şey. Tabi bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Bunu iyi hizmet vererek, pozitif yönden düşünerek, misafirleri memnun etmemiz lazım. Misafirler memnun ayrılırlarsa gittikleri yerlerde bizim birer gönül elçilerimiz olacak. Ve her geçen gün Mezopotamya talebi artacaktır” diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-04-13-saat-09-49-35-49dd41c1.jpg

“3 günde 500 bin ziyaretçi ağırladık”

Baturay, Son 3 günde 500 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını vurgulayarak, “Yaptığımız günü birlik turlarla birlikte bu bayramda 500 bin sayısını yakalayacağımızı düşünüyorum. Turlar pazartesine kadar devam ediyor. Hatta önümüzdeki haftalardan sonra yine yoğunluklarımız devam ediyor. Çünkü sezon başladı. Artık Mezopotamya gerçekten turizmde hak ettiği payı almaya başladı. Şuan iyi gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Güven ortamı da çok etkili oldu”

Turizm denildiği güvenlik ve ulaşım gibi iki faktörün akla geldiğine değinen TURSAB Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Serdar Baturay, şöyle dedi:
“Turizm dediğimiz zaman aklımıza iki tane faktör geliyor. Birincisi güvenlik, ikincisi ulaşım. Siz güvenli bir turizm ortamı yaratmazsanız dünyanın en cazibeli olan ürünlerine de sahip olsanız kesinlikle turisti getiremezsiniz. Onun için Diyarbakır’da yaratılan bu güven ortamının aynen devam etmesi, kesinlikle olayların aklımıza gelmemesi lazım. Olaylar olmayacak ve bu tempoyla biz, STK’lar, Valilik, Belediye herkes elinden geleni yapacak. Tanıtımı iyi yapmamız lazım. Tamam, bu yıl belki 2 milyon turisti yakalayacağız. Ama önümüzdeki seneden itibaren yurtdışı uçuş ağımızı genişletip, yabancı turist alma hedefimizi yabancı turist sayımızı artırmamız lazım”

“Bu bölge artık bulunmaz Hint Kumaşı’dır”

Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de Diyarbakır’a geldiğine değinen Baturay, “Yabancı turist de var. Çok yakın zamanda biz Letonya, Estonya, Litvanya Başkentlerinden tur operatörlerini Mezopotamya’da ağırladık. Şimdi onlar yavaş yavaş turları satışa başladılar. Çok yakın bir zamanda o eski 1987-1995’lerde arkeoloji için gelen turistler yine gelecek. Çünkü bu bölgenin sahip olduğu turizm değerlerini başka yerde bulmanız imkânsız. Antalya’nın Muadili vardır, Dubai’ye, Maldivlilere gönderirsiniz başka bir yere gönderirseniz ya da Mısır’a gönderirsiniz ama buranın muadili yok. Gerçekten bu bölge artık bulunmaz Hint Kumaşı’dır”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.