"Diyarbakır'da 195 bin öğrenci uzaktan eğitime erişemedi"

"Diyarbakır'da 195 bin öğrenci uzaktan eğitime erişemedi"

Eğitim Sen 1 Nolu Şube Sekreteri Hatice Efe, "8. sınıfı bitiren 47 bin 228 öğrenciden 4300’ü örgün eğitime kayıt yaptırmadı. Diyarbakır'da 195 öğrenci uzaktan eğitime erişemedi, eğitime erişim sağlayamayan 195 bin öğrenci hakkında bir çözüm üretilemedi" dedi.

Foto: Arşiv

TİGRİS HABER - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Diyarbakır Şubeleri,  2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısına ilişkin hazırladıkları raporu paylaştı. Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de yapılan basın toplantısında açıklamayı Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eğitim Sekreteri Hatice Efe yaptı.

Pandemi süresi boyunca özellikle dezavantajlı grupların eğitime erişimde sorun yaşadığını ifade eden Efe, “Dar gelirli, yoksul ailelerin, kırsal kesimde yaşayan ailelerin, mevsimlik tarım işçisi, mülteci, göçmen ailelerin çocukları, dezavantajlı gruplar, anadilinde eğitim görmeyen çocuklar eğitim dışına itilmiş, hakları olan kamusal ve ücretsiz eğitimden yoksun bırakıldılar. Tableti, bilgisayarı internete erişim olanakları olmayan kentimiz genelinde 200 bini aşkın, ülke genelinde ise 6 milyonu aşkın öğrenci eğitime ulaşma sorunu yaşamış, eğitimdeki eşitsizlik makası derinleşerek büyüdü” ifadelerini kullandı.

egiti-sen-tigris.jpg

"Çözüm üretilmedi"

Diyarbakır’da 492 bin 975 öğrencinin olduğunu ifade eden Efe, 8. sınıfı bitiren 47 bin 228 öğrenciden 4300’ünün örgün eğitime kayıt yaptırmadığını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kent genelinde 4500 öğrenciye tablet dağıttığını belirten Efe, şöyle devam etti:

"Eğitime erişim sağlayamayan 195 bin öğrenci hakkında bir çözüm üretilemedi. Pandemi sürecinde eğitim emekçileri derslerin niteliğini artırmak için bilgisayar, tablet, İnternet gibi durumlar için yeni harcamalar yapmış, çeşitli yol yöntemler kullanılarak öğrencilere ulaşma çabası içine girmişlerdir. Bu dönemde ek destek almadıkları gibi ek ders sorununu da yaşayarak sıkıntıları artmıştır.

"Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde yaşadığı sorunları çözmek için gösterilmeyen çabanın, belli dersleri seçmeye yönlendirmek için harcanması dikkat çekici olmuştur. Bu durum başta laik eğitim olmak üzere, eğitimin en temel ilkelerinin, Türkiye’de bulunan farklı inanç gruplarının ve eşit yurttaşlık ilkesinin açıkça yok sayılması anlamına gelmiştir.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.