Diyarbakır’da 2006’dan bu yana tarım destekleri

Diyarbakır’da 2006’dan bu yana tarım destekleri

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, 2006 yılından bu yana tarım ve hayvancılık içi 813 tesis kurulduğunu ve 452 milyon TL karşılıksız hibe verildiğini söyledi.

TİGRİS HABER - Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta birçok ürünün ilk 5 sırasında yer alan, önemli yatırımlara imza atarak sürdürülebilir tarım ve hayvancılık projeleri çerçevesinde 2006 yılından bu yana 813 tesis kuruldu, 452 milyon TL karşılıksız hibe verildi. Bunun yanı sıra sulama sisteminde 2 bin 128 çiftçiye 300 bin dekar alanı sulanması için yüzde 50 hibe verilirken hayvancılıkta Türkiye’nin ilk Besi OSB’si de kurulduğunu söyleyen Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, destekleme projelerinin devam ettiğini kaydetti.

813 tane tesisi kurdurduk

Çiftçinin ürettiği ürünleri daha yüksek fiyat etmesini sağlayacak kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme çerçevesinde tesisler kurdurduklarını ifade eden Atalar, "Bu güne kadar tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumumuzla beraber 813 tane tesisi kurdurduk; 452 milyon TL karşılıksız hibe aktardık 2006 yılından bu yana. Bu sayede çiftçinin üretmiş olduğu hem nebati hem de hayvansal ürünleri yerlerinde işleyecek, paketleyecek ve piyasaya satış haline getirecek tesisleri kurduruyoruz" dedi.

Türkiye’de önemli tarım potansiyelini gittikçe artırıyoruz

Hayvancılıkla ilgili küçük üreticiler tesis yapmak isterlerse yüzde 50 hibe sağladığı bilgisini veren Atalar, 50 baştan büyük olanlara yüzde 65’e kadar giden hem tarım kırsal alanı destekleme kurumu hem de kendileri tarafından desteklendiğini söyledi.

“Yine Besi OSB’nin alt yapısını oluşturduk, Türkiye’de ilk kurulan OSB" diyen Atalar, "Şu anda 66 tane hayvancılık tesisi modern 250 başlık olarak kuruldu. Ciddi bir üretime geçildi, bunun yanı sıra bütün damızlık vasfı taşıyan hayvanları almak isteyen üreticilere canlı hayvanda da yüzde 50 hibeyi karşılıyoruz. Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine hayvan başına büyük başta ise doğuran buzağı başına destek ödemeleri gerçekleştiriyoruz. Yem bitkileri ekerlerse 3 yıl boyunca dekar başına destekliyoruz. Hem hayvancılığı hem de nebati üretimi canlandırmaya çalışıyoruz. Bu konuda gayretlerimiz sonuçlarını veriyor ve Türkiye’de önemli tarım potansiyelini gittikçe artırıyoruz” ifadelerine yer verdi.(İHA)

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.