Diyarbakır’da acil diye ihale yaptılar, 7 ay geçti bir çivi çakılmadı

Diyarbakır’da acil diye ihale yaptılar, 7 ay geçti bir çivi çakılmadı
Diyarbakır’da acil diye yol yapım ihalesi yapıldı, devletin zarara uğramasına neden olan 150 milyonluk ihalenin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen bir çivi çakılmadığı ortaya çıktı.  

TİGRİS HABER- Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, acil olmamasına rağmen 21 B kapsamına alarak yaptığı yol yapım ihalesi aradan 7 ay geçmesine rağmen başlamadı. Kentteki tüm kurumlar, devletin zarara uğramasına neden olan ‘İsraf ihalesi’nin iptal edilmesini istemişti.

Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, yaklaşık 7 ay önce Diyarbakır-Mardin karayolunun 0 ile 33’üncü kilometresini kapsayan yol yapım işine ilişkin ihale yaptı. Davetiye usulü ile yapılan ihaleye kent dışından 5 firmaya davetiye gönderilirken, aralarında kentte kurulu tesisleri olan 10 firmaya teklif gönderilmedi.

Firmalar suç duyurusunda bulunmuştu

Karayolları Bölge Müdürü, acil olmamasına rağmen ihaleyi 21 B kapsamına aldı. Devletin zarara uğramasına neden olan 150 milyonluk ihale Elazığ firmasına verilmişti. Aciliyet gerektiren bir durum olmamasına rağmen ihalenin bu şekilde verilmesi kentte büyük tepkiye neden olmuştu. Aciliyet ve kamu menfaati bulunmayan 150 milyonluk ihale için firmalar Ökkeş Ceylan hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık inceleme başlatmıştı

Konunun basında geniş yer alması üzerine Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ile Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği açıklama yaparak, söz konusu ihalenin kamu yararı gözetilmeden yapıldığını belirtip, iptal edilmesini talep etmişti. Bu iddialar üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da inceleme başlatmıştı.

7 ay geçti bir çivi çakılmadı

Tüm tepkilere rağmen yapılan ihalenin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen Diyarbakır-Mardin karayolunda çalışmalar başlamadı. Kentteki siyasi parti ve kurumlar, devletin zarara uğramasına neden olan ‘israf ihalesinin’ iptal edilmesini istemişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyarbakır