Diyarbakır’da akaryakıt zamları otobüs sefer sayılarını düşürdü

Diyarbakır’da akaryakıt zamları otobüs sefer sayılarını düşürdü
Diyarbakır’dan batı illerine yapılan sefer sayıları bu yıl mazota yapılan zamlar nedeniyle yüzde 50 düşerken, Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, “Otobüsler Diyarbakır’dan çıkıp İstanbul’a varmadan deposuna 2 bin lira zam geliyor" dedi.

TİGRİS HABER- Akaryakıt fiyatlarına her gün gelen zamlar, bir litre mozotun 30 liraya yaklaşması şehirlerarası ulaşımı olumsuz etkiliyor. Vatandaşlar kadar otobüs firmaları da durumdan şikayetçi. Diyarbakır’dan batı illerine yapılan seferler yarı yarıya düştü.

İstanbul’a gidip gelmenin maliyeti

Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, bir otobüsün Diyarbakır’dan İstanbul’a gidip gelmesinin sadece mazot maliyetinin 25 bin lira olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bazen Otobüs daha İstanbul’a yetişmeden deposuna 2 bin lira zam geliyor. Sefer sayıları mecburen düşüyor. Yapılan seferlerden zarar ediliyor. Otobüs sahibi sefer yapmasa daha kârlı çıkıyor. Artık kimse ne yapacağını bilmiyor. Akaryakıt fiyatları insanları bunalttı.”

Haftada iki üç kez zam geliyor

Diyarbakır’ın en eski firmalarından biri olan Öz Diyarbakır Seyahat’in sahibi Mahmut Arıkboğan ise mazota yapılan zamlar ile yolcu fiyatlarını dengeleyemediklerini, kendilerinin dört ayda bir zam onayı aldıklarını ancak mazota haftada iki-üç kez zam geldiğini söyledi.

Diyarbakır’dan İstanbul’a dolu gidip gelen bir otobüsün bile zarar gittiğine dikkat çeken Arıkboğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Normalde bu mevsimde İstanbul başta olmak üzere batı seferlerini iki kat artırıyorduk. Ama şimdi yarı yarışa düşürdük. Daha önce İstanbul’a günde dört sefer yaparken ikiye düşürdük. Böyle giderse bire düşüreceğiz. Diyarbakır-İstanbul için 500, Diyarbakır-Ankara için 400 lira bilet fiyatı alıyoruz. Batıdaki firmalar mazot zamlarını anında fiyatlara yansıtırken biz yansıtamıyoruz. 41 yıllık firmayız daha önce de krizler gördük ama böyle bir durumla ilk kez karşılaştık. Mazottan ÖTV’nin alınmaması gerekir. Daha önce Çukurova bölgesinde eğitim gören çocuklar hafta sonları ailelerinin yanına gelirken, şimdi iki ay sonra gelmek zorunda kalıyorlar.” (Kaynak: medyascope)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum