Diyarbakır'da "Bahçeli Ormanı" tartışması

Diyarbakır'da "Bahçeli Ormanı" tartışması
Diyarbakır’da yüzde 1.34 oy oranı ile temsil edilen MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına kentte, hatıra ormanı yapılacak. Kırklar Dağı’na kurulacak orman kentte tartışmalara neden oldu.

TİGRİS HABER - Edinilen bilgiye göre, MHP Diyarbakır İl Başkanlığı Kırklar Dağı mevkiine, “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” yapacak. 210 dönüm arazi üzerine kurulacak ormana 10 bin fidan dikilecek. 10 bin fidanın her birine şehit askerlerin isimleri verilecek. MHP’nin Ocak ayı bitmeden “Hatıra Ormanı”na ağaç dikimini bitirmesi bekleniyor.

Vali’ye teşekkür

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, geçtiğimiz günlerde kameraların karşısına geçmiş ve kurulacak ormanla ilgili bilgi vermişti. Kayaalp’ın “Bunda, emeği geçen İl Valisi Münir Karaloğlu'na teşekkür etmek istiyorum. Yine emeği geçen Orman İşletme İl Müdürü Metin Eratilla’ya çok çok teşekkür ediyorum. Onların da katkıları büyüktür. Kendilerine buradan ayrıca minnettarız” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamadan, sonra Karaloğlu’nun “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” için MHP’ye yer tahsis ettiği iddia edildi.

mhp-diyarbakir-orman-tigris.jpg

TMMOB: Devlet Bahçeli Kürt düşmanı

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi önceki gün yaptığı açıklamada, Diyarbakır Valisi ve Kayyumu Münir Karaloğlu’na yönelik şu ifadeleri kullanmıştı.

"Geçmişten bugüne Kırklar Dağı için söz söyleyen ve en pirüpak olan tek kurum biziz. O zaman sözümüzü net söyledik ve size de söylüyoruz. Sizden önceki kayyım Kırklar Dağı'nı yıktı ve oraya yeni rant alanları kurdu. Hukuksal süreç başlattık ve o davayı kazandık. Sizin de yapmanız gereken o yapıyı yıktırmaktı. Fakat siz bundan kaçtınız. Üstüne oraya bir hatıra ormanı yapacakmışsınız. Adını da 'Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı' koyacakmışsınız. Neden Amed gibi bir yerde Devlet Bahçeli? Bahçeli Kürtlere karşı konuşan biri. Kürt düşmanı biri. Kamuoyuna, Kürt toplumuna karşı suç işliyorsunuz. Diyarbakır halkına karşı onlarca emek vermiş ve halkı temsil eden yüzlerce yazar ve sanatçı varken neden Devlet Bahçeli?”

MHP’den TMMOB’a yanıt

MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp yaptığı yazılı açıklama ile TMOB’un yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Kayaalp açıklamasında, “Milliyetçi Hareket Partisi Diyarbakır İl Teşkilatı olarak Yönetim ve nerdeyse bütün üyelerimiz Diyarbakırlı olup Kürt kökenli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin Kürt kökenli vatandaşlarımızla ilgili sayısız açıklamaları bulunmaktadır. Bunlardan sadece bir tanesini söyleme gereği duyuyoruz, "Kürt kökenli kardeşlerimiz, milletimizin kopmaz birer mensubudur. PKK ile Kürt kökenli kardeşlerimizi bir görmek cinayettir".

mhp-diyarbakir-orman-tigris1.jpg

Biz gururla karşıladık

Kayaalp şöyle devam etti, “Genel Başkanımızın Kürt kökenli kardeşlerimiz ile ilgili olumsuz hiçbir açıklaması yoktur. Bahse konu meslek odasının Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olarak PKK terör örgütünü mü görmektedir, rahatsızlıkları bundan mı kaynaklıdır? Diyarbakır'da yapılmakta olan bir hatıra ormanına Genel Başkanımızın isminin verilmesi bu şahıslara neden bu kadar dokunmakta ve rahatsız etmektedir. Tüm ömrünü Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk milletine hizmet etmeye adamış Liderimizin isminin verileceği hatıra ormanını biz Diyarbakırlılar olarak gururla karşıladık. Bu konuda malum oda, halkı kin ve nefrete teşvik ettiklerinin farkındalar mı? Yaptıkları açıklamalarının suç olduğunu biliyorlar mı? Valimizin "Diyarbakır Sahipsiz Değildir" açıklamasının neresi yanlış? Diyarbakır'ın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti  ve Aziz Türk Milletidir. Valimize Diyarbakır'a yapmış olduğu hizmetlerden ötürü kendilerine teşekkür ederiz. Yaptığı olumlu her hizmetin arkasında olacağımızın bilinmesini de isteriz” ifadelerine yer verildi.

Aslen Osmaniyeli olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisi, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Diyarbakır’dan 1.34 oranında oy almıştı. Bahçeli adına hatıra ormanı kurulması Diyarbakır’da tepkiyle karşılandı. (Tigris Haber)

 

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum