Diyarbakır'da "Dünya Çiftçiler Günü" ve "Tarla Günü" etkinliği

Diyarbakır'da "Dünya Çiftçiler Günü" ve "Tarla Günü" etkinliği

Diyarbakır'da "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" ve "Tarla Günü" dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Etkinlikte drone ile ilaçlama yapıldı.

TİGRİS HABER - GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUTAEM) öncülüğünde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Ziraat Odası Başkanlığı iş birliğiyle GAPUTAEM tarla deneme alanında düzenlenen etkinlikte, halk oyunları gösterisi yapıldı, müzik korosu konser verdi.

GAPUTAEM Müdürü Mehdi Sürmeli, yaptığı konuşmada, kutlamalardaki temel amacın, çiftçiliğin ve tarımın önemini gündemde tutmak olduğunu söyledi.

tarim-tigris1.jpg

Çiftçilik mesleğinin daha karlı ve faydalı yürütülmesi amacıyla Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Sürmeli, şöyle konuştu:

"12 bin yıllık çiftçilik mesleğinin tarihi kadar buğdayın da tarihi çok eskidir. Bu coğrafya, buğdayın merkezi olup, dünyaya buradan buğday yayılmıştır. Sorumluluk alanımıza giren bölgedeki 11 ilin tarımsal Ar-Ge ve iklim çalışmaları uzman personelimiz tarafından yapılmaktadır. Bugüne kadar 12 ürün grubunda 54 çeşit ürün ıslah edip, çiftçilerimize sunduk. Bugüne kadar 302 proje sonuçlandırıldı, 55 proje devam ediyor. 54 ürün de tescil edildi. Hedefimiz burada, bitkisel ve hayvansal üretimde verim ve kaliteyi artırarak iç ve dış talepler doğrultusunda çeşit, tür, ırk geliştirmektir."

Program, katılımcıların tarım ürünlerini ve araçlarını incelemesiyle sona erdi.

Etkinliğe, AK Parti milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat, AK Parti İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar ile çiftçiler katıldı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.