Diyarbakır’da 'korsan' altın fuarı girişimine tepki

Diyarbakır’da 'korsan' altın fuarı girişimine tepki

Diyarbakır’da fuar ve kongre merkezinde yapılacak olan fuarın dışında bir otelin salonunda ‘kaçak’ yapılması düşünülen Altın fuarı kentte tepkilere neden oldu.

İlyas Akengin

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da fuar ve kongre merkezinde yapılacak olan fuarın dışında bir otelin salonunda ‘kaçak’ yapılması düşünülen Altın fuarı kentte tepkilere neden oldu. Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları, yapılacak olan fuarı ‘korsan’ olarak niteledi.

Diyarbakır’da özel bir şirket, fuar alanı yerine bir otelin salonunda altın fuarı yapmak için harekete geçti. Hafta sonu bir otelin salonunda yapılacak olan altın fuarı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin tepkisine neden oldu.

Fuar için yerimiz belli

Tigris Haber’e konuşan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, “5-8 Kasım arasında kentimizde zaten bir mücevherat fuarı yapılacak. Bunu kentteki tüm birleşenlerle birlikte yapıyoruz ve destekliyoruz. Ancak hafta sonu yapılacak olan etkinliği ise İstanbul’daki bir firma yapıyor. Fuarların fuar alanında yapılması lazım. Bu programı ne biz, ne Kuyumcular odası nede Ticaret odası desteklemiyor. Biz üyelerimizin gitmemesi yönünde çağrıda bulunduk. Bu etkinliği etik bulmuyoruz. Fuar yapmak istiyorsan yapılacak yer belli.

Kentin fuar algısını bozdurmayız

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ise, şunları söyledi: “Doğrusu fuar olarak yapamazlar zaten. Fuar adı altında yapma şartları yok. Yasak olduğu için korsan fuar olarak ifade edebiliriz. Bu yöntemlerle milleten para alarak kaçıyorlar. Bir kısmı da fuar adı vermeden başka işler altında otellerde, düğün salonlarında bu tür etkinlikler yapmaya çalışıyorlar. Doğrusu bu tür etkinlikler kentin fuar görüntüsüne büyük zarar veriyor. Sanki Diyarbakır bu fuarı kendisi yapmış gibi bir algı oluşuyor. Üç beş firmayı toplayarak fuar benzeri işler yaptıkları zaman kentin fuar algısını bozuyorlar. Bunun dışında, gıda ürünleri gibi veya hijyen, sağlık ürünleri gibi işlemler, toplum sağlığını da olumsuz etkiliyor. Çünkü fuar alanında yapılan fuarlar kontrollü. Bakanlık kontrollü yapılan işler.”

Kaçak faaliyetlere itibar edilmesin

Kaya, firmalara da seslenerek, bu tür kaçak faaliyetlere itibar etmemelerini istedi, şöyle dedi;

“Kamu kurumlarını bu tür kaçak işleri engellemeye davet ediyorum. Firmalarımızdan da kenti düşünerek hareket etmelerini, kentin vizyonuna zarar verecek etkinliklere izin vermemelerini istirham ediyorum. DTSO olarak denetleme ve ceza verme yetkilerimiz var. Konuyu takip ediyoruz. Bizim zaten kuyumculuk fuarımız var. Zaten büyük katılımlar var. Pırlantacılardan tutun da her türlü hem yerel hem ülkedeki önemli katılımcılarla, güçlü firmalarla fuarımız açılacak. Özellikle kuyumcularımıza da kenti düşünerek hareket etmelerini, böyle sahte fuar düzenleyen firmalarla ilişkilerini kesmelerini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.