Diyarbakır’da PTT işçilerine mobbing iddiası

Diyarbakır’da PTT işçilerine mobbing iddiası

Haber-Sen Diyarbakır Şubesi PTT’de yaşanan hukuksuz uygulamalara ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada: “Çalışan posta emekçilerine yapabileceği işten fazla iş yükleniyor. Bunun adı angaryadır. Bunu adı mobbingtir” denildi.

TİGRİS HABER - Haber -Sen 3 no.lu Diyarbakır şube sekreteri Serhat Oktay, son zamanlarda PTT emekçilerinin yaşadığı haksız uygulamalarla ilgili basın açıklaması yaptı. İşçilerin mobbinge maruz kaldığını belirten Oktay: “PTT son zamanlarda haksız hukuksuz,  insan onuruna yaraşmayan uygulamalara imza atmaktadır.  Bazı illerde personel eksikliğinden kaynaklı biriken gönderilerin biran önce dağıtılması gerekliliği öne sürülerek pazar günlerinde de çalışmayı dayatmaktadır. Bu açıkça hukuka aykırıdır.   Aynı zamanda PTT Genel Müdürlüğü’nden, Başmüdürlüklere gönderilen talimatlarda İHS’li personel ve Firma çalışanlarına dağıtılacak gönderilerde sayı dayatması yapıp, aksi takdirde iş sözleşmesinin fesih edilebileceği vurgusu emekçi düşmanı zihniyetin tezahürüdür. Çalışan bir posta emekçisine yapabileceği işten fazla işi yükleyemezsiniz. Bunun adı angaryadır. Bunu adı mobbingtir. Ve açık bir şekilde kanunlar tarafından yasaklanmıştır” dedi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dinlenmek çalışanların hakkıdır”

"19 Mart 1981 tarih ve 17284 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanunun 3. Maddesinde; “Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.” denilmektedir. Anayasanın 50. maddesinde ise “Dinlenmek çalışanların hakkıdır.” hükmü bulunmaktadır.

Posta dağıtıcıları adeta köle gibi çalıştırılıyor. Sanki 21. yüzyılda değil de ilkel çağlarda yaşıyoruz. Posta dağıtıcıları, haftada 6 gün çalışıyor, resmi ve dini bayramlarda doğru düzgün tatil yapamıyor, yasal hakları olan yıllık izinlerini bile kullanamıyorlar. PTT personelinin iş yükünü azaltacak ve PTT’nin verdiği hizmetin kalitesini artıracak çözüm, kadrolu personel istihdamını artırmak ve bir an önce personel alımı yapmaktan geçmektedir.

“PTT emekçilerini hayatını zindana çevirdi”

PTT Genel Müdürlüğü sorunları çözmek yerine dayatmacı ve baskıcı politikalarla PTT emekçilerini hayatını zindana çevirmiştir. PTT emekçileri, yönetimin belirlediği işlem hedefine ulaşmak için hızlı işlem yapmakta ve kendi sağlığını riske atmaktadır. Oysa bu işlemlerin kurallara uygun yapılması halinde PTT yönetiminin belirlediği hedefin üçte birini bile yapmak mümkün değildir. PTT yönetiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı bütün posta emekçilerinin birleşerek bu zulme dur deme zamanı gelmiştir.

PTT yönetimi masa başında norm kadro çalışması yapmakta, işin zorluğunu ve PTT emekçilerinin yaşadığı gerçekleri, coğrafi koşulları göz ardı etmektedir. Norm kadro çalışması alanda sendika temsilcileriyle yapılmalıdır. Sürgünler ve haksız görevlendirmeler ve angarya çalışma durdurulmadığı sürece PTT'de eylemler devam edecektir.” (Haber Merkezi)

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum