Diyarbakır’da 'rüşvet' soruşturması tamamlandı

Diyarbakır’da 'rüşvet' soruşturması tamamlandı

Diyarbakır’da, faturasız benzin satışı yaptıkları ve rüşvet alıp haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla tutuklanan eski Bilim Sanayi İl Müdürü ile eski Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Başkanı hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

TİGRİS HABER - Diyarbakır’da, faturasız benzin satışı yaptıkları ve rüşvet alıp haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla tutuklanan eski Bilim Sanayi İl Müdürü ile eski Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Başkanı hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. 4 sanık hakkında 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır’da, akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanmalardan önce piyasanın altında, faturasız benzin ve mazot satışı yapan akaryakıt istasyonlarıyla anlaşma yaparak karşılığında rüşvet alıp haksız kazanç sağladığı iddiasıyla tutuklanan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Esat Yeşil ile haklarında adli kontrol kararı verilen eski İl Müdürü ve sonradan Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme Daire Başkanlığına getirilen Hayrettin Bahçıvancı ile memurlar Murat Şahinli ve Veysel Sarı ile ilgili soruşturma tamamlandı.

Savcılık: Düzenli rüşvet aldılar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, EPDK adına denetim yetkisi bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Esat Yeşil, eski İl Müdürü ile iki memur akaryakıt istasyonlarının düşük benzin ve mazot satışı yapmalarına göz yumduğu ve bu kişilerin faturasız satış yapmalarına rağmen işlem yapmadığı, karşılığında düzenli rüşvet aldıkları belirtildi.

Kamu zarara uğratıldı

Savcılık iddianamesinde, satışı yapılan akaryakıtın pompa üzerindeki ücret ve litre miktarının sistemden görünecek ve kayıt altına alınacak biçimde denetlenmesi gerekirken, pompa satışlarının çevrimdışı, manüel bir sistem kullanılarak daha ucuza faturasız satış yapıldığı, sanıkların da buna göz yumduğu kaydedildi. İddianamede, kantar bulunan akaryakıt istasyonlarında iki yılda bir ölçü ayar mühürlerini kontrol yetkileri olmasına rağmen dört sanığın bunu yapmayıp, denetimsiz birçok bayinin haksız rekabet ortamı yaratarak kamuyu zarara uğrattıkları dile getirildi.

İddianamede, İl Müdürü Esat Yeşil’in, denetim süresi yaklaşan istasyon sahiplerinin, dağıtıcı akaryakıt firmalarından alınması gereken akaryakıtı, kayıt dışı temin ederek sistem dışı satışına göz yumduğu, ardından rüşvet almak için istasyon sahiplerini sanık Murat Şahinli’ye yönlendirdiği kaydedildi.

Sakın imza atma

Savcılık, takip edilen bir tankerin istasyona kayıt dışı boşaltma yaparken güvenlik güçlerince fark edilerek müdahale edildiğini, istasyon sahibinin İl Müdürü Esat Yeşil'i arayıp ne yapması gerektiğini sorduğu, Yeşil’in de kendisine, “Akaryakıt bize ait değil dersin, tutanak tutulursa da imza atma sakın” dediği belirtildi. Savcılık, bu görüşme telefon dinleme kayıtlarıyla belgelendiğini hatırlattı. İddianamede, rüşvete bağlanan istasyonlardaki pompalardaki ücret ve litre miktarını gösteren ekranın belli tuşlar kullanılarak önce çevrimdışı moduna alındığı, sonra kayıt dışı faturasız satış yapıldığı belirtildi.

Jandarmaya küfür ve hakaret etti

İddianamede dikkat çeken ayrıntılar yer aldı. Bir başka istasyonda ise otomasyon sistemi devre dışı bırakıldı, pompalara gizli şifre girilerek sistem manüel hale getirildikten sonra kayıt dışı satış yapıldı. Akaryakıtın depolandığı tankların içindeki miktarın belli olmaması için işletmeciler “Prop” denilen bir aletle müdahale etti. Bu durum güvenlik güçlerince tespit edilince çalışanlar Esat Yeşil'i aradı. Esat ise, “Orası polis bölgesidir, jandarmanın yetki alanı dışındadır” diyerek denetime giden jandarma görevlilerine telefonda küfür ve hakaret ettikten sonra olayın açığa çıkmaması için istasyon sahibini ne yapması gerektiği konusunda yönlendirdiği telefon dinleme kayıtlarıyla tespit edildi. Pompa ile yazar kasa arasındaki otomasyon bağlantısını koparan işletmeciler, bu şekilde her pompada ayrı bir fiyat oluşturdu. Bu işlemin kayıtlı petrol dağıtıcı firma haricinde, kaçak şekilde petrolün istasyondaki tanklara dolumunun yapılarak satışı için yapıldığı tespit edilince sanık Yeşil, memur olan sanık Murat Şahinliyi arayıp, jandarmayı kast ederek, “Bu şerefsizler, şeyleri nasıl devre dışı bırakıyorsunuz diye sorup her şeyi tutanağa geçiriyorlar, dikkat etsinler, bir şey söylemesinler” diyerek istasyon sahiplerini tembihledi. Sanık Yeşil polisin işlem yaptığı bir istasyon sahibine, “Hiçbir şeyi kabul etmeyin, elektrik kesilmiş, yanlışlık olmuş falan deyin” diyerek usulsüzlüklere göz yumarak suçu gizledi. Memur sanık Veysel Sarı yetkisi olmadığı halde bir istasyona kontrole giden güvenlik güçlerine engel olmaya çalışmak için özel aracıyla istasyona gittiği kamera kayıtlarıyla belirlendi.

MASAK: Gelir giderde tutarsızlık var

Sanıkların hesap hareketlerindeki gelir, gider dengesizliği de MASAK tarafından rapor edilerek savcılığa bildirildi. Rapora göre, İl Müdür Esat Yeşil'in aylık maaşla sahip olamayacağı bir hesap bakiyesi tespit edildi.

Yeşil ise bu durumu “Gelir giderdeki dengesizlik aylık maaşımın dışında katıldığım toplantılardan aldığım huzur hakkı, satışını yaptığım gayrı menkullerim, eşimin hisse sahibi olduğu Özel Hastane geliridir” diyerek izah etmeye çalışması dikkat çekti. MASAK raporuna göre Hayrettin Bahçıvan’ın gelir ve gider hesap hareketlerinde ciddi orantısızlık olduğu bilgisi yer aldı.

Sanıklardan şikayetçi oldular

Akaryakıt istasyonu sahipleri de ifadelerinde, Esat Yeşil ile Veysel Sarı'nın hiçbir ücret ödemeden istasyona gelerek özel araçlarının depolarını doldurup hiçbir ücret ödemediklerini, ayrıca usulsüz yapılan işlemler için şirket kaşesi, e-devlet şifreleri ile birlikte nakit para verdiklerini itiraf ederek sanıklardan şikâyetçi oldular. Rüşvetle suçlanan dört sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak. (Kaynak: Sözcü)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum