Diyarbakır’da sinema buluşmaları başladı

Diyarbakır’da sinema buluşmaları başladı
Diyarbakır’ın kültürel miras değerleri, hikâyeleri, ritüelleri ve yaşanmışlıkları “Diyarbakır Sinema Buluşmaları”nda tartışılıyor.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Girişimci Destek Merkezi tarafından düzenlenen “Diyarbakır Sinema Buluşmaları” etkinliğine ulusal ve yerel düzeyde pek çok yapımcı, yazar, yönetmen, oyuncu katıldı. Programda açılış konuşması yapan Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, farklı kentlerde girişimciliği desteklemek için istasyonlar kurduklarını, Diyarbakır’ın da bu illerden biri olduğunu belirtti. Hazır, potansiyeli olan illerde farklı sektörlerde girişimciliğe yönelik çalışmalar yaptıklarını, Diyarbakır’da ise sinema alanında çalışmalar yapabileceklerini belirtti.
ticaret-odasi-sinema-2.jpg

Açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Mehmet Kaya, “Diyarbakır genç nüfusu yüksek. Ancak bu avantajın zamanla tehdide dönüşebileceği bir kent. Kentte ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin sayısı hızla artıyor. Gençlerin ekonomiye katılımını destekleyecek projeler üretiyoruz. Bunlardan ilki Sanayi Mektebi’ydi. Farklı alanlarda düzenli eğitim programları gerçekleştiriyoruz. Eylül ayında hizmete açacağımız Gastroİnovasyon Merkezi’nde yöresel ürünler ve lezzetler ile bu alandaki eğitimlere odaklanacağız. Girişimci Destek Merkezimiz ise gençlerin yenilikçi girişimlerini destekleyen bir merkez. Kentin kültürel miras değerleri, hikayeleri düşünüldüğünde bu kaynaktan ilham alan kültürel çalışmaların gelişmesi mümkün.
ticaret-odasi-sinema-1.jpg
Sinema sektörü bu alanlardan biri ve yerelde de bu alandaki girişimlerin, inisiyatiflerin sayısı oldukça fazla. Bu nedenle ulusal ve yerel düzeyde yapımcı, yazar, yönetmen ve oyuncuları bir araya getirmek istedik” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından “Bir Film Üretim Merkezi Olarak Diyarbakır” ve “Diyarbakır’ın Hikayeleri, Kültürel Değerleri Sinema Sektörüne İlham Kaynağı Olabilir mi?” konulu iki söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşilerden sonra etkinlik çalıştay programı ile devam etti.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.