Diyarbakır’da STK’lardan vatandaşa korona çağrısı

Diyarbakır’da STK’lardan vatandaşa korona çağrısı
Diyarbakır’daki STK’lar koronavirüs pandemisinde başlayan normalleşme sürecinde artan vakalara ilişkin vatandaşlara çağrıda bulundu.

DTSO, DTB, DESOB, DİSİAD ve Diyarbakır Barosu başta olmak üzere Diyarbakır’daki çok sayıda Sivil Toplum Örgütü, kentte normalleşme süreci ile birlikte artan koronavirüs vakalarına dikkat çekerek, vatandaşlara tedbirlere sıkı bir şekilde uyma çağrısı yaptı.

Pandeminin insanların yaşamını olumsuz etkilemeye devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, virüse karşı alına tedbirlerin titizlikle uygulanması gerektiği ifade edildi.

Salgın tehlikesi sürüyor

Virüs salgınına karşı alınan tedbirlere işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kentimiz özelinde alınan tedbirlerle hemşerilerimizin can güvenliğinin sağlanması için kamu, özel sektör ve biz sivil toplum, emek-meslek örgütlerinin ortak çalışmaları devam ettirilmektedir. Salgın tehlikesi devam etmektedir. Salgının kontrol altına alındığına dair elimizde hiçbir veri yoktur.  Bulaşıcılığı yüksek, etkili aşısı ve bilinen bir tedavisi olmayan bir salgın etkeni ile karşı karşıyayız. Bu nedenle alınan tedbirler insan sağlığı açısından son derece önemli ve bir o kadar da gereklidir. Ancak alınan bütün tedbirlere rağmen ilimizde salgından kaynaklı vaka sayısı son günlerde olağanüstü artış göstermiştir. Vaka sayısındaki artışın bu hızla devam etmesi durumunda istenmeyen sonuçlara yol açabilecek, kentin sağlık alt yapısının zorlanmasına neden olabilecektir. Salgında başarının yolu bulaşıcılığı-hastalanmayı önlemektir. İnsanların birbirleriyle temas oranlarını azaltarak virüsün hasta kişiden sağlıklı kişiye bulaşmasına engel olmaktır.”

 Normalleşme sürecinde tedbirlere devam

Son günlerde artış gösteren vaka sayısına dikkat çekilen açıklamada,  vakaların ve can kayıplarının daha da artmaması ve kentin sosyo-ekonomik yaşamının sekteye uğramaması için alınması gereken tedbirlere şöyle sıralandı:

- Kişisel hijyen kurallarına uyalım.

- Bu dönemde hasta kişilerle karşılaşmamıza ve hastalığın yayılmasına neden olacak toplu biraraya gelişlerimizi (ev ziyaretleri, düğün, nişan, mevlit gibi etkinlikleri) erteleyelim.

- Zorunlu haller dışında mümkün olduğunca dışarı çıkmayalım, evlerimizde kalalım,

- İnsanlarla temas ettiğimiz her yerde Ağız ve Burnumuzu kapatacak şekilde Maske takalım,

- Toplu taşıma araçlarına, alış-veriş merkezleri gibi yerlerde fiziksel mesafe kurallarına (En az 2 metre uzaklık) titizlikle uyalım,

- Evimizden çıkmak zorunda kaldığınız her an maskemizi takmayı, ellerimizi sıkça sabunla yıkamayı ihmal etmeyelim.”

Koronavirüsün toplumsal dayanışma ile alt edileceğine vurgu yapılan açıklamada tedbirlere titizilikle uyulması çağrısı yapıldı.

Normalleşme döneminde artan vakalara dikkat çekilen açıklamaya imza atan STK’ların isimleri şöyle:

“Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Diyarbakır Tabipler Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, AMED KESK Şubeler Platformu, Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanlığı, Diyarbakır Eczacılar Odası, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu, Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği,  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi, MÜSİAD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu İşkadınları Derneği, TOBB Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu, TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu, Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Diyarbakır Organize Sanayi İş İnsanları Derneği, TÜMSİAD Diyarbakır Şubesi, Güneydoğu Tekstil Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği, HAKSİAD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır İş Kadınları Derneği, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.