Diyarbakır’da Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri başlıyor

Diyarbakır’da Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri başlıyor

Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri (SYFG)-Diyarbakır, 1-4 Nisan tarihlerinde çevrim içi olarak Surdurulebiliryasam.net’de izleyicilerle buluşacak!

TİGRİS HABER - Movies that Matter ve UNDP Türkiye desteği ile Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden 12 belgeselin yer alacağı Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri (SYFG), kırsalda ekolojik yaşam alanları oluşturmak kadar kentlerin de daha ekolojik hale dönüştürülebilmesi için çalışmalar yapılmasının acil bir ihtiyaç olduğuna inanan bireylerin bir araya gelerek

Oluşturduğu Jîngeh Kolektifi organizasyonu ile 1-4 Nisan 2021 tarihlerinde çevrim içi olarak Surdurulebiliryasam.net adresinde gerçekleşecek.

film-tigris1.png

Program şöyle;

Ekolojik ve sosyal sorunların birbiriyle ilişkisini ve sürdürülebilirlik perspektifi ile ilişkilendirilerek daha kapsamlı ve geniş bakış açısıyla ele alınan insan haklarını konu alan SYFG’de film gösterimlerinin yanı sıra davetli konuşmacılarla çevrim içi panel ve tartışmalar yer alacak.

İzleyiciyle çevrimiçi söyleşi

Programda Av. Selvi TUNÇ (Göç ve İnsani Yardım Vakfı), Uzman Dr. Cegerxwin Polat, Prof. Dr. Selçuk Ertekin, Doç. Zeki Kanay, Nejdet Sezgin, Yük. Mim. Elif Ebru YILMAZ, Özlem EROL (Moyy Atölye), Dr. Eray Çaylı (The European Institute, London School of Economics and Political Science-LSE) izleyicilerle çevrimiçi söyleşiler gerçekleştirecek.

Fark yaratan çözüm odaklı insanlar

SYFG Seçkisi temel sağlık hizmetlerinden çocuk işçiliği ve çocuk köleliğine, gıda ve tekstil sektörlerinde sorumlu tedarik

Zincirinden çatışma ve savaşa, iklim değişikliğinden enerji sorunlarına, suya erişim hakkından zehirsiz gıdaya erişime birçok temel meseleyi bütüncül bir bakış açısıyla ele alan ve yaratıcı çözümlerle ilham veren belgesellerden oluşuyor.  Ekolojik ve sosyal sistemlerin birbiriyle ilişkisini gözler önüne seren filmler, aynı zamanda çözüm odaklı insanların fark yaratan sosyal girişimlerini aktarmaktadır.

Filmler;

• Güç Bizde/Our Power 9’

• Seçme Vakti/Time to Choose 100’

• Bataklık Hayalleri/Marshland Dreams 7’

• Çikolata Davası/The Chocolate Case 90’

• EcoPeace Orta Doğu/EcoPeace Middle East 5’

• Yörüngeyi Değiştirenler/Bending the Arc 102’

• Müşterekler Algısı/A Commons Sense 8’

• Gerçek Bedel/The True Cost 92’

• Angaza 5’

• Zehirsiz Sofralar/No Pesticides on my Plate 42’

• Ortak Bir Hak /A Common Right Uganda 8’

• Kongo Mahkemesi/The Congo Tribunal 100’

Gösterimler ücretsiz

SYFG öğrenciler ve akademisyenlerin yanı sıra yerel yönetimlerden, kamu ve özel sektörden, sivil toplum Kuruluşlarından, eğitim kurumlarından katılımcıların ve şehirde yaşayan, sürdürülebilirlik konusuna ilgi duyan herkesin katılımına açıktır. Etkinliğe katılmak için önce Surdurulebiliryasam.net’de "Takipçi" kaydı yapılması ve ardından seanslara kayıt olunması gerekmektedir. Gösterimler ücretsiz olacak. (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.