Diyarbakır’da tartışılan heykeller kaldırıldı

Diyarbakır’da tartışılan heykeller kaldırıldı

Diyarbakır’da tartışmalara neden olan karpuz içindeki çocuk ve tatlıcı heykelleri düzenleme için Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı.

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır Havaalanı Çevresindeki Yonca Kavşağına konulan heykellerden Karpuz içinde çocuk ve Tatlıcı figürleri olan heykeller Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleme yapılması için kaldırıldı.

tatlici-heykel-tigris.jpg

Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, kentte tartışmalara neden olan heykellerin kaldırılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine idari başvuruda bulunmuştu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından heykeller dahil olmak üzere kavşaktaki peyzaj çalışmasında 4 milyon 412 bin TL harcanmıştı.

Büyükşehir: Maket yapımcısı ürünlerini yenileyecek

Diyarbakır Belediyesi ise heykellerin kaldırılmasına ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Diyarbakır Havalimanı Yonca Kavşağı’nda yapılan çevre düzenlemesi kapsamında; alana yerleştirilen iki maket  hakkında yapılan eleştiriler, Diyarbakır Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’nun talimatlarıyla belediyemizin ilgili birimleri tarafından değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonucu maketler bulundukları yerden kaldırılmıştır.

Maket yapımcısı, eleştirileri dikkate alacak şekilde ürünlerini yenileyecek, ilgili birimlerin onayıyla belediyemize teslim edecektir.

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının, açıklamamız ve ulaşabildikleri kayıtlara rağmen, maketlere  4 milyon 412 bin 835 ödendiği iddiası ise yalan ve iftiradır.

Bu bedel 11 Mayıs 2021 tarihinde yaptığımız açıklamada ifade ettiğimiz üzere 170 bin metrekarelik alanda; drenaj hatları, su depoları, çimlendirme, ağaçlandırma, çalı ekimi gibi işlerin tamamını içeren ihalenin tutarıdır.

Söz konusu ihale; açık ihale usulüyle yapılmış, canlı yayınlanmış ve en ekonomik teklifi veren firma tarafından üstlenilmiştir. Çalışmalar devam etmektedir.

 Duyarlılık ve yapıcı eleştirileri için Diyarbakır Kamuoyu’na teşekkür ediyoruz.” denildi.

(Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.