Diyarbakır’da un ve ekmek konusuna nokta koydular

Diyarbakır’da un ve ekmek konusuna nokta koydular

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ile Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, kentteki un fabrikalarının sahipleriyle bir araya gelerek, son günlerde tartışma konusu olan ‘un Sıkıntısı’nı görüştüler.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ile Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, kentteki un fabrikalarının sahipleriyle bir araya gelerek, son günlerde tartışma konusu olan ‘un Sıkıntısı’nı görüştüler. Yapılan ortak açıklamada, Diyarbakır’da un temini konusunda bir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Ülke genelinde yaşanan fiyat artışları ile birlikte Diyarbakır’daki un fabrikalarının piyasaya un vermediklerine dair medyaya yansıyan haberler üzerine, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya ile Ticaret borsası başkanı Engin Yeşil, un fabrikalarını ziyaret ederek, bilgi alışverişinde bulundu. Yapılan görüşmeler sonucu, un sıkıntısı ile ilgili yayılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, fırınların ve piyasanın un sıkıntısı yaşamayacağı açıklandı.

‘Endişe edecek bir durum yok’

Konuyla ilgili Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya şu açıklamayı yaptı;“Diyarbakır Ticaret Borsası başkanımız Sayın Engin Yeşil ile birlikte halen faal olan 7 adet un fabrikasını ziyaret ettik. Fabrikalarımız mevcut üretimleri ile bu kentin ve bölgenin un ihtiyacını karşılıyorlar. Talep olması durumunda kapasitelerini 2 katına çıkarabilecek kapasiteye sahipler. En kaliteli unu üretmek için çaba sarf eden işletmelerimiz yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda en çok tercih edilen unu üretmeye devam ediyorlar. Un temini konusunda hiçbir kimsenin endişe duymasına gerek yok.

Bazı toptancı ve fırıncıların un fiyatlarının yüksek olduğu, uzun vadeli ve yeterli miktarda un temin edemediklerine dair şikâyetlerini de yerinde gözlemledik. Un üreticisi firmaların yöneticileriyle görüşmelerimizi yaptık. Öncelikle belirtmeliyiz fabrikalarımızın un satışı yapmamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Buğday fiyat artışları doğrudan un fiyatlarına da yansımaktadır. İlimizde un fiyatları ülke ortalamalarının altındadır. Ayrıca hem fiyatlar, hem de üretim ve satış süreçleri TMO tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Fabrikalar buğdayı nakit olarak aldıklarından unu çok uzun vadeyle satmaları bu dönemde maalesef mümkün değildir. Vadeli satışlar ile ilgili bütün imkânları fabrikalarımız sağlamaya çalışmaktadırlar.” 

‘Stokçulara karşı tedbir var’

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ise, “Fabrikalarımız son derece modern üretim yöntemlerini kullanarak un üretmeye çalışıyorlar. Ürettiklerini de başta Diyarbakır olmak üzere bölge geneline dağıtıyorlar. Fabrikaların un satmadıklarına dair söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Sadece kimi fırsatçıların stokçuluk yaparak haksız kazanç elde etmeleri ve vatandaşları mağdur etmelerini önlemek amacıyla, haftalık ve aylık satış kapasitelerinin üzerinde un talep eden toptancı ve fırıncıların taleplerine olumsuz yanıt verilmektedir. Bu da halkımızın çıkarlarını korumak amacıyla başvurulan bir yöntemdir” dedi.

Oda, Borsa ve un fabrikası sahipleri fırıncı ve vatandaşlara bir de çağrı yaparak, fırınların haftalık veya aylık tüketimlerine yetecek kadar un talep etmeleri durumunda istedikleri kadar un alabileceklerini belirttiler. Ayrıca, ekmek israfında da dikkat çekerek, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet ettiler. (Haber Merkezi)

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum