VİDEO - Diyarbakır’da vaka sayısı pik yapınca kurumlar ortaklaştı

VİDEO - Diyarbakır’da vaka sayısı pik yapınca kurumlar ortaklaştı

Diyarbakır’da, vaka sayısının çok artması ve aşılama oranını dipte olması nedeniyle Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirdi.

Mahsum Rençber

TİGRİS HABER - Kurumların hazırladığı ortak açıklamayı Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr.Elif Turan okudu. Turan, aşı karşıtlarının hurafelere dayalı, bilim dışı anlatımlarının gerçeği yansıtmadığını, halen uygulanmakta olan aşılar güvenli ve etkili olduğunu söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bahçesinde yapılan ortak açıklamaya, kentteki siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, gelinen aşamada salgını kontrol altına almak, pandemi ile mücadelede başarılı olmak için önemli bir fırsat yakalandığını, en kritik toplumsal korunma önleminin aşı olduğu bilimsel verilerle ortaya konulduğunu söyledi. Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

400 sağlık çalışanı hayatını kaybetti

“Ülkemizde ve dünyada uygulanan aşılar bilimsel süreçlerden geçirilerek onaylanmış ve öncelikle güvenirliliğinden emin olunarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu güne kadar Dünyada 4 milyara yakın doz aşı uygulanmıştır. Toplumsal bağışıklık için en az yüzde 80-90 gibi bir aşılama oranına ulaşılması gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Hastalığın yayılması yavaşlatılmadıkça yeni varyantlar ortaya çıkmaktadır. Çeşitli ülkelerde çıkan yeni varyantlar ancak etkili bir aşılama ile engellenebilir. Aşı karşıtlarının hurafelere dayalı, bilim dışı anlatımları gerçekliği yansıtmamaktadır. Halen uygulanmakta olan aşılar güvenli ve etkilidir. Yaygın aşılamanın olduğu birçok ülkede COVİD-19 nedeniyle hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların çok büyük kısmı aşılanmamış bireylerden oluşmaktadır. Aşılananlarda hastalık çok daha hafif geçmektedir. Bilimsel çalışmalar, aşının hastalığı kötü geçirme ihtimalini önemli oranda ortadan kaldırdığını göstermiştir. Ülkemizdeki sağlık çalışanlarının pandemide yaşadıkları da bunu kanıtlamaktadır. Aşılama öncesinde Türkiye’de 400’e yakın sağlık çalışanı hayatını kaybetmiştir. Aşılama sonrasında bu dramatik süreç kırılmış, ölümlerde belirgin bir azalma sağlanmıştır.”

asi-stk-tigris.jpeg

Güçlü bir kampanyaya ihtiyaç var

Turan Diyarbakır’da hastanelerde yatan hastaların çok önemli bir kısmının aşısız ya da yetersiz dozda aşılanmış olanlardan oluştuğunu da ifade ederek, “Halen hastalık nedeniyle ölen kişilerin çok büyük bir kısmı aşı yapmamış olanlardan oluşmaktadır. Bu durum ölümlerin büyük çoğunluğunun aşılama ile durdurulabilir olduğu görülmektedir. İlimiz ve Bölgemizde yeterli bilgilendirmenin yapılmaması ve güvensizlik sonucunda COVİD-19 aşılama oranları ülkenin geri kalan bölgelerine göre önemli ölçüde düşük seyretmektedir. Sağlık alanında yaşanan bölgesel eşitsizlikler aşılama oranlarına da yansımış, bölge illeri aşılamada da son 10’u oluşturmaktadır. Buna karşın vaka sayısındaki artışta en başta gelen illeri oluşturmaktadır. Bu tablonun ortadan kaldırılması için kamu aracılığıyla yerel dinamiklerin de sürecin içine katıldığı güçlü bir aşı bilgilendirme kampanyasına ihtiyaç olduğu açıktır” dedi.

Aşı olmak sorumluluktur

Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu olarak önümüzdeki günlerde anons aracı aracılığıyla topluma yönelik çağrı ve bilgilendirme yapacaklarını, kısa mesaj, vidolar ile sosyal medya ve yerel yazılı-görsel medya acılığıyla bilgilendirme yapacaklarını da söyleyen Turan, “Afiş ve bilgilendirme broşürlerinin dağıtılması, billboardlarda aşı çağrısı yapılması, aşılama birimlerine ziyaretler yapılması, yerel dinamiklerle biraya gelinmesi planlanmıştır. Biz burada bulunan emek-meslek örgütleri, siyasi parti temsilcileri olarak bir kez daha topluma çağrıda bulunuyoruz; Büyük bir bedel ödediğimiz pandemiye karşı aşı olmak toplumsal sorumluluğumuzdur” diye konuştu. 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum