Diyarbakır'daki intihar vakaları Meclis'e taşındı

Diyarbakır'daki intihar vakaları Meclis'e taşındı
Diyarbakır’da son iki ayda çeşitli nedenlerle yaşanan 7 intihar vakası meclise taşındı.

TİGRİS HABER -  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde son iki ay içerisinde yaşanan intihar vakalarını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Tanrıklu tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için TBMM’ye sunduğu soru önergesi şu şekildedir:

1. Diyarbakır’da 25 Ekim Pazar gününden itibaren kayıp olan ve 2 Kasım 2020 tarihinde Malabadi Çayında cenazesine ulaşılan 26 yaşındaki D.G. isimli gencin intihar ettiği iddiası doğru mudur?

2. 26 yasındaki D.G'nin ölümü akabinde ailesi ve yakınlarının ifadelerine başvurulmuş mudur?

3. 26 yasındaki D.G'nin şüpheli ölümü ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

4. 29 Eylül 2020 tarihinde Diyarbakır Silvan İlçesine bağlı Yüksek Mahallesinde inşaat halindeki bir binada ecenazesi bulunan 18 yaşındaki İ.K. isimli gencin ailevi sorunlar nedeniyle önceki gece evden ayrılarak intihar ettiği iddiası doğru mudur?

5. 18 yasındaki İ.K.'nin ölümü akabinde ailesi ve yakınlarının ifadelerine başvurulmuş mudur?

6. 18 yasındaki İ.K.'nin şüpheli ölümü ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

7. 11 Eylül 2020 tarihinde ise Diyarbakır Silvan İlçesi Kazandağı Mahallesinde yaşayan Z.E.'nin yaşadığı evde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği haberleri göz önüne alındığında, Z.E.'nin ateşli silahla intihar ettiği iddiası doğru mudur?

8. Z.E.'nin yaşadığı evde şüpheli ölümü akabinde ailesi ve yakınlarının ifadelerine başvurulmuş mudur?

9. Z.E.'nin şüpheli ölümü ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

10. 2020 yılı Eylül Ayı itibariyle Diyarbakır Silvan İlçesinde yaşanan 7 intihar ile ilgili olarak basında detayları yer almayan diğer 4 intihar eden kişiler kimlerdir? Anılan 4 kişinin şüpheli ölümleri akabinde ailelerinin ve yakınlarının ifadelerine başvurulmuş mudur? Bahse konu intiharlar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır ya da başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

11. Özellikle 2020 yılı Eylül Ayından itibaren Diyarbakır Silvan İlçesinde art arda yaşanan 7 intihar olayı ve sebepleri ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

12. 2002 - 2020 yılları arasında yıllar bazında 4 Kasım tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre toplam kaç kişi intihar ederek yaşamını yitirmiştir? İntihar vakalarının yaşa ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır? (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.