Diyarbakır”dan Türkiye”ye müjde

Diyarbakır”dan Türkiye”ye müjde
Alternatif enerji kaynağı kaya gazında çalışmalar hız kesmiyor.

Diyarbakır'daki Sarıbuğday-1 kuyusunda gelecek ay çatlama aşamasına geçilecek ve çıkartılacak gaz ile kademeli olarak Türkiye'nin 40 yıllık gaz ihtiyacı giderilmiş olacak.

Haber Merkezi-Enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve yerli üretimi artırmayı hedefleyen ekonomi yönetimi kaya gazına yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Geçen yıl sondajın başladığı Diyarbakır”daki Sarıbuğday-1 kuyusunda önümüzdeki ay su pompalama işlemi ile çatlatma aşamasına geçiliyor.

Çatlamaya Az Kaldı

Yetkililerden edinilen bilgilere göre, 3 bin 930 metreye inilen ve yatay olarak 1 kilometre gidilen çalışmalarda çatlatmanın yapılmasının ardından gaz gelmesi beklenecek.Genellikle çatlatmanın ardından üç ay sonra gaz gelmeye başladığını ifade eden yetkilileri, bu kuyunun ardından yeni sondajların başlayacağı müjdesini verdi. Öncelikli olarak TPAO ile birlikte Diyarbakır'daki sondaj çalışmasında ortaklık yapan Shell firması kulesini 20 km ilerideki bir başka kuyuya taşıyarak yeni bir çalışmaya başlayacak. Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Trakya Havzası'ndaki arama faaliyetleri de 2014 yılında hız kazanmış olacak.

 

40 yıllık rezerv var
 

Yapılan araştırmalara göre her iki bölgede de önemli miktarda kaya gazı potansiyeli bulunduğu ifade ediliyor. Amerika'nın üretim hamlesi ile dünyanın dikkatini çekmeye başlayan kaya gazına,petrol ve doğalgazda önemli oranda dışa bağımlı olan Türkiye'de özel önem veriliyor.

Uzmanlara göre Türkiye'nin üretilebilir kaya gazı rezervi 1.8 trilyon metreküp olarakhesaplanıyor. Söz konusu miktarla Türkiye'nin 40 yıllık gaz ihtiyacın karşılanabileceği ifade ediliyor. ABD de önemli miktarda kaya gazı çıkarılmasının ardından doğalgazfiyatlarında da büyük düşüşler meydana gelmişti.

 

sondaj bu yıl tamamlanacak
 

Diyarbakır Sarıbuğday-1 kuyusunda yapılan sondajda 3 bin 930 metreye inilirken buradaki çalışmaların 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Güneydoğu Anadolu ve Trakya Bölgeleri'nin yanı sıra Karadeniz, Doğu Anadolu, Tuz Gölü civarı ve Toroslar, Türkiye'de kaya gazı olduğu düşünülen diğer alanlar olarak ön plana çıkıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.