Diyarbakır’ın 133 projesine hibe desteği

Diyarbakır’ın 133 projesine hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında bu yıl Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırımları için Hibe desteği Diyarbakır üreticilerine verilecek.

TİGRİS HABER- Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında bu yıl Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırımları için 29 projeye 20 Milyon TL, Basınçlı Sulama Sistemleri hibeleri için 133 projeye 4,2 Milyon TL Hibe desteği Diyarbakır üreticilerine verilecek.

KKYDP kapsamında kırsal alt yapıyı iyileştirmek, kırsal alanda yaşayan insanlara alternatif gelir kaynağı oluşturmak, tarım ve sanayi entegrasyonunu sağlamak, gıda güvenirliliğini arttırmak, üretilen ürünlerin pazarlama altyapısını güçlendirmek ve tarımsal istihdam sayısını arttırmak amacı ile 2006 yılında başlamış olan projeler ile“Hayvansal ürün işleme tesisi, bitkisel ürün işleme tesisi, toplu basınçlı sulama sistemleri, alternatif enerjili seralar, soğuk hava depoları, çelik silolar, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık” proje konuları desteklenecek. .

Altyapı Yatırımlarına 95 Milyon TL Hibe

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen kırsal kalkınma destekleri kapsamında bu yıl 29 projeye Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Alt Yapı Yatırımları için %50 hibe tutarı olan 20 Milyon TL verilecek. Bu yıl yapılacak olan proje sözleşmelerin imzalanması ile birlikte 2006 yılından bu yana Diyarbakkır için toplamda 210 projeye 95 Milyon TL hibe desteği verilmiş olacak. Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu bu hibelerle Diyarbakır’da toplamda 2 bin 500 kişi istihdam edilmiş olacak.

Bireysel Basınçlı Sulama Sistemleri

2021 yılı Kırsal Kalkınma Destekleri Programı 16. Etap kapsamında Bireysel Basınçlı Sulama Sistemleri için 133 Adet proje uygun görülerek iş ve işlemlerini tamamlayacak olan yatırımcılara 4.2 Milyon TL hibe ödemesi yapılacak. Verilecek olan bu hibe desteği ile Diyarbakır’da 16.300 dekar alan daha modern sulama sistemleri ile sulamaya açılacak. 2006 yılından bu yana Tarım ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu bireysel basınçlı sulama sistemleri hibeleri ile birlikte Diyarbakır’da yaklaşık 2 bin projeye toplamda 55 Milyon TL hibe ödemesi yapılmış ve yaklaşık 300 bin dekar alan modern sulama sistemlerine kavuşturulmuş olacak. (Haber Merkezi)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.