Diyarbakırlı Müteahhitler: Fiyat farkı kanunu düzenlenmeli

Diyarbakırlı Müteahhitler: Fiyat farkı kanunu düzenlenmeli

Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneği (DİMDER) Genel Sekreteri Nedim Şimşek, Cumhurbaşkanına çağrıda bulunarak, inşaat sektörünün sorunlarına kalıcı çözüm üretilmesini, fiyat farkı ile ilgili kanunun yeniden düzenlenmesini istedi.

TİGRİS HABER - DİMDER Genel Sekreteri Nedim Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi;

“Sektörümüzün içinde bulunduğu durum Diyarbakır İnşaat Müteahhitleri Derneğimizin yanı sıra birçok ilden sektör temsilcilerinin yer aldığı İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) genel koordinasyonunda değerlendirilmiştir. TBMM tarafından sayın cumhurbaşkanımızın onayına sunulan ve kamu müteahhitlerine fiyat farkı ödemesini ön gören kanun tasarısı sektör taleplerini karşılamamaktadır. Tasarının yeniden görüşülmek üzere sayın cumhurbaşkanımız tarafından TBMM’ne geri gönderilmesi ve sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak yeniden düzenlenmesini talep etmekteyiz. Aksi durumda hem yüklenici firmalarımız hem de başta finans sektörü olmak üzere birçok sektör iflasa sürüklenmiş olacaktır.

Biz sektör temsilcileri olarak bir kez daha sayın cumhurbaşkanımıza çağrıda bulunuyor, ülkemizin yarınları için inşaat sektörünün sorunlarına kalıcı çözüm üretilmesini talep ediyoruz.”

DİMDER, düzenleme ile ilgili şu önerilerde bulundu;

  • Mevcut fiyat farkı ödeme sürecinin 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kamu ihalelerini kapsaması,
  • Fiyat farkı ödeme oranının enflasyon verilerine göre verilmesi,
  • Kamu müteahhitlerine 1 Ocak 2021 tarihinden işin bitimine kadarki süreci kapsayacak şekilde fiyat farkı ödemesinin yapılması,
  • Bankaların kredi alacaklarının makul bir süre için faizsiz ertelenmesi,
  • Belli bir değerin altında olup gerek finansal, gerekse de teknik açıdan devam ettirilmesi mümkün olmayan işler için koşulsuz ve cezasız “Tasfiye Hakkı” tanınması gerekmektedir. (Haber Merkezi)

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum