Diyarbakırlı pamuk üreticileri yüksek verim bekliyor

Diyarbakırlı pamuk üreticileri yüksek verim bekliyor
Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine bağlı Kayayolu köyünde üreticiler, 30 milyon liralık yatırım yapılarak ekilen pamuktan yüksek verim bekliyor.

TİGRİS HABER - Sur ilçesine bağlı Kayayolu köyünde çiftçi Kemal Aydın, daha önce buğday, arpa, mercimek gibi gıdaların ekildiği alana sadece sulama için 30 milyon yatırım yaparak pamuk ekti. Çölün ortasında adeta Karadeniz’in yemyeşil alanlarını andıran pamuk tarlasında şimdiye kadar hizmetin iyi gittiği ve hasat zamanına kadar yüksek rekolte beklendiği belirtildi.

pamuk-uretim-tigris1.jpg

“Düşük bir enerji, az gübreleme denedik”

Çiftçi Kemal Aydın, Kayayolu köyünde arazi kiralayıp 5 bin dönüme pamuk ektiklerini söyledi. Hepsini damlama sistemiyle suladıklarını aktaran çiftçi Aydın, “Biz bu işi artık yapamayacak duruma gelmiştik. Sürdürülebilir tarım için damlamaya olmazsa olmaz diye baktık. Günde 900 dönüm araziyi az bir suyla sulayabiliyoruz. Düşük bir enerji, az gübreleme ile bu işi bugüne kadar getirdik. Şu ana kadar pamuğun durumu da iyi. Yüksek verimi düşük maliyetle damlama yaparak bu işi sürdürebilir diye düşündük. 5 bin dönüm pamuk, 3 bin dönüme yakında mısır arazimiz var. Onu vahşi sulama ile suluyoruz. Rekolte olarak şu an gidişat iyi, zararı yok, hava şartları da iyi, hala besleme yapıyoruz” dedi.

pamuk-uretim-tigris2.jpg

“Son 4-5 senedir çiftçimiz alışta iyi ürün alabiliyor”

Daha önceleri arazide mercimek, buğday, arpa kuru tarım yapıldığını ifade eden Aydın, “Buraya suluyu ilk biz yaptık. Şu ana kadar sulama sistemine 30 milyon TL yatırım yaptık. Daha maliyet var. Son güne kadar da masraf olacak. Sezon sonunda elektrik faturaları var. İşçilik ücretleri var. Sezon sonunda maliyetler net çıkar. Bismil-Diyarbakır arasında geniş araziler var, elektrik pahalı olduğu için bu sistemle sulamak daha avantajlı. Damlama, yağmurlama sisteminden başka çare yok. Umarım Silvan Barajı en yakın zamanda faaliyete girer. Biz de bu maliyetlerden kurtuluruz” şeklinde konuştu. (İHA)

pamuk-uretim-tigris3.jpg

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.