Doğadan para kazanıyor
Yayınlanma:
Güncelleme:
Doğadan topladıkları çeşit,çeşit otu satıp geçimlerini temin ediyorlar
Diyarbakır - Diyarbakır’da 75 yaşındaki Harun Karahan halk arasında ‘Tuzik’ olarak bilinen su teresi satarak geçimini sağlıyor.
Her gün Dicle ilçesinden Diyarbakır'ın Sur ilçesi Dağkapı semtine geldiğini belirten Harun Karahan, dere kenarlarında topladığı su teresini satıyor. Genellikle Mart ve Nisan ayında nehir kenarlarında, bataklıklarda çıkmaya başlayan tuzik, insanlar tarafından yoğun talep görüyor. Bu bitkinin daimi müşterilerinden olan Avukat Nejat Efe, su teresini tuzlayıp limonlayarak yediğini söyledi.
Su teresi satıcısı Harun Karahan ise bu bitkinin mideye iyi geldiğini ve özellikle de idrar yolu enfeksiyonunda etkili dile getirdi. Su deresinin destesinin 2 TL'den satıldığı belirtildi.(İha)
Diyarbakır
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.