1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. Dr. Onuk’tan hipertansiyon açıklaması
Dr. Onuk’tan hipertansiyon açıklaması

Dr. Onuk’tan hipertansiyon açıklaması

Diyarbakır’daki Özel Bağlar Hastanesi’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Raşit Onuk, hiper tansiyon konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Hipertansiyon Nedir?

Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıyla seyreden kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri arasında ilk sıradadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Hipertansiyon konusunda farkındalığı arttırmak, sebep olduğu sorunlara dikkat çekmek, kişilerin ve toplumların hipertansiyon konusunda bilinç düzeyini arttırmak amacıyla Dünya hipertansiyon birliği tarafından 17 Mayıs ‘’Dünya Hipertansiyon Günü’’ olarak ilan edilmiştir.

 

Hipertansiyon Neden bu kadar önemli?

Tüm dünyada 1,5 milyar yüksek kan basıncı ya da hipertansiyonu olan hasta bulunmaktadır. Her yıl 9,4 milyon insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Hipertansiyon dünya genelinde tek başına inme(felç), kalp krizi, böbrek hastalıkları ve diyabete neden olan en büyük ölüm sebebidir.

 

Hipertansiyon nedeni nedir?

Birden fazla nedeni olabilir. Bunlar; kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, obezite, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlığı, yaşlılık gibi nedenleri sıralayabiliriz. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görülebildiği gibi gebelik durumunda da hipertansiyon gelişebilir.

 

Kimlerde hipertansiyon görülür?

Hipertansiyon her yaşta görülebilir. Hatta çocuklarda bile görülebilir. Bu nedenle üç yaşından itibaren çocukların tansiyonunun her muayenede ölçtürülmesi önerilmektedir. Cinsiyet olarak baktığımızda Türkiye’de kadınlarda daha çok görülüyor. Türk Kardiyoloji Derneğinin açıkladığı son rakamlara göre; Türkiye’de yetişkin nüfusun %32,2’de hipertansiyon görülürken, hipertansiyon hastası gençlerin sade %12’si hastalığın farkında olduğu bildirilmektedir.

 

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Özellikle enseden başlayan baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk, burun kanaması gibi belirtiler verse de hastaların %50’de herhangi bir belirti vermemektedir. Bu yüzden düzenli kan basıncı ölçtürülmesi önerilmektedir.

 

Hipertansiyon gelişimini engellemek için neler yapılmalıdır?

Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme; bu konuda akdeniz tipi beslenme önerilmekte, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya obezite varsa kilo verilmesi ilk yapılması gerekenler olarak sıralayabiliriz. Eğer bunlar yapılmasına rağmen devam eden hipertansiyon durumunda hekim kontrolünde ilaç başlanabilir. Hipertansiyon tanısı nedeniyle ilaç kullanan hastalar düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem verilmeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede aksatmadan kullanmalı ve kan basıncını düzenli izlemeli veya izlenmesini sağlamalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.