DTK de “ağaç kesimine” tepki gösterdi

DTK de “ağaç kesimine” tepki gösterdi
"Duyarlı her kesimi, doğamızı katleden tekelci zihniyetlere karşı ortak tutum almaya çağırıyoruz"

Dicle Vadisi'nde bulunan ormanlık alanda Dicle Üniversitesi rektörlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından başlatılan ağaç kesimine tepki gösteren DTK Yerel Yönetimler ve Ekoloji Komisyonu Sekreteri Zemzem Fedai Bali, "Duyarlı her kesimi, doğamızı katleden tekelci zihniyetlere karşı ortak tutum almaya çağırıyoruz" dedi.

 

DİYARBAKIR - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Yerel Yönetimler ve Ekoloji Komisyonu Sekreteri Zemzem Fedai Bali, Dicle Vadisi'nde açıklama yaptı. Bir an önce ekolojik katliamına karşı duyarlılığın olması gerektiğini belirten Bali, Cumhuriyet'in son 90 yılında halkların sadece asimilasyona tabi tutulmadığını aynı zamanda bu topraklarda yaşayan insanların topraklarının da tahrip edilerek yurtlarından edildiğini söyledi.

"Çözüm süreci" ile birlikte devletin geçmişte "Kürdistan" coğrafyasındaki doğa katliamlarını daha çok arttırdığına dikkat çeken Bali, bu durumu fırsat bilen devletin özellikle bölgede HES'lere, barajlara ve karakol yapımlarına hız kazandırdığını belirtti. Hevsel Bahçeleri'nin bulunduğu alan üzerinde konut rezerv alanı inşa edildiğini söyleyen Bali, "Bakanlığın ve üniversite'nin buradaki Orman İl Müdürlüğü eliyle Dicle Vadisi birer ticari alana dönüştürülmeye çalışılıyor. Daha önce de HES tartışmaları ile birlikte burada ağaçlar kesilmeye başlanmıştı. Bunlar bizim asla kabul edebileceğimiz şeyler değildir. Bu alan mikro klima sistemine sahip bir alandır. Bu sayede halkımız oksijen ihtiyacını Hevsel'den giderdiğini unutmamalı. Burada yapılan kırımın sadece ağaçlara dönük yapılan bir katliam olduğu düşünülmemelidir. Bunun yanında bitki örtüsünden beslenen binlerce canlı katliamla birlikte ortadan kaldırılmış oluyor. Biz DTK olarak bu katliama dur diyeceğiz" dedi.

“Ekolojik bir toplum kadın öncülüğünde yaratılır”

Demokratik bir toplumu yaratırken kadın öncülüğünde ekolojik bir yaşamı da geliştirmek gibi bir sorumluluklarının olduğuna dikkat çeken Bali, tüm kadınlara seslenerek Hevsel Bahçeleri'nde katledilen doğayı sahiplenmeye çağırdı. Bali, DTK Ekoloji Komisyonu olarak Gezi sürecinde yer alan STK'lara da seslenerek, "Bu konuda duyarlı her kesimin doğamızı katleden tekelci zihniyetlere karşı ortak tutum almaya çağırıyoruz" diye konuştu. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.