DTSO Başkanı Kaya’dan Cumhurbaşkanına bölge adına talep

DTSO Başkanı Kaya’dan Cumhurbaşkanına bölge adına talep
Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, bölgesel kalkınmayı teşvik etmek, üretim ve istihdam potansiyelinin artırılmasının yerel dinamiklerle mümkün olabileceğini söyledi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, bölgesel kalkınmayı teşvik etmek, üretim ve istihdam potansiyelinin artırılmasının yerel dinamiklerle mümkün olabileceğini söyledi. Kaya, oda ve sivil toplum kuruluşları adına Cumhurbaşkanına çağrı yaparak, bölgedeki demir, bakır, krom ve diğer maden sahalarını işletmeye talip olduklarını belirtti, bu konuda destek istedi.

Cumhurbaşkanına hitaben yazılı bir duyuru yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, “Bizler yereldeki meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör işbirliği ile maden kaynaklarını işletmek, yerelden kalkınmayı desteklemek arzusundayız. Bu nedenle başta Diyarbakır ve Elazığ olmak üzere, bölgemizdeki demir, bakır, krom ve diğer maden sahalarını işletmeye talip olduğumuzu belirtmek isteriz.” Dedi.  

Ergani ve Elazığ’daki kaynaklar

DTSO Başkanı yazılı açıklamasında, şu hatırlatmaları yaptı; “İlimiz Diyarbakır Ergani ilçesi ve komşu ilimiz Elazığ’ın Maden ilçesi Krom, Bakır, Demir ve Mermer yatakları yönünden oldukça zengindirler. Özellikle Ergani ilçesinde dünyanın en eski bakır madeni işletmesi olduğu gibi, tenor bakımından da en zengin cevherine sahiptir. Bakır ve krom madeni yatakları Ergani ve Maden ilçelerinin yakınlarından geçen Dicle nehri vadisindedir. Birçok maden rezervine sahip ilimiz ve çevre illerde başta Mermer olmak üzere, madencilik sektöründeki yatırımlar da her geçen gün artmaktadır.

Bölge ihracatındaki önemli payı kadar istihdam oranı ile de öne çıkan madencilik sektörü ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Bu derecede önemli bir sektörü Odamız ile birlikte bölgedeki Ticaret ve Sanayi Odaları, meslek örgütleri ve iş insanlarının ortak girişimleri ile daha ileri seviyeye taşımak, katma değerini bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine kazandırmak için çalışmalarımız devam etmektedir.”

Çalışmalar tamamlanmadan ihale

“Odalarımız, sektör temsilcisi sivil toplum örgütleri ve üyelerimizden oluşan bir konsorsiyum marifetiyle bölgemizdeki maden rezervlerini yeniden işletmek ve ekonomiye kazandırma yönündeki çabalarımızın yoğunlaştığı bir dönemde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşletmeleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından söz konusu maden sahalarının raporlama ve sondaj çalışmalarını tamamlanmadan ihaleye çıkarılmıştır.” Görüşlerinin aktarıldığı yazılı açıklama şöyle devam etti;

Yerel firmalarda ihale tereddüdü

“Diyarbakır iline 66 KM. (Ergani ilçesine 10 Km.) mesafede olan i ER:3419460 Sayılı IV. Grup Maden Sahasının bu kadar kısa sürede ve bu koşullarda ihaleye çıkması rekabete engel teşkil etmekte, yerel firmaların ihaleye girmeleri zorlaştırmaktadır. Ayrıca ihale şartnamesindeki bazı maddelerin ihaleye girmek isteyen firmaları engelleyecek niteliktedir. Özellikle sürenin kısalığı ve ÇED belgesi alınmaması durumunda teminatın irat kaydedileceği şartı yerel firmaları ihaleye girme konusunda tereddüde sokmaktadır.

Belirtilen sahada üretim yönteminin herhangi bir rezerv kaybına yol açmadan projelendirilip gerekli AR-GE çalışmaları tamamlandıktan sonra ihale edilmesi ülke çıkarları açısından daha uygun olacaktır. Bölge yatırımcıları dışında bir yatırımcının ihaleyi alması durumunda işletme yöntemi, bölge koşullarını bilmemesi, uzun süreli bir yatırım projesi oluşturmada aksaklıklara neden olabilecektir. Ayrıca Türkiye’deki vergi sisteminden kaynaklı ülkemize yatırım ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmemek gibi sorunlar ile de karşılaşılabilecektir.”

‘Benzer yatırımlar atıl duruma düştü’

Geçmişte benzer yöntemlerle özelleştirilen birçok tesisin zamanla atıl duruma düştüğü hatırlatılan açıklamada, bu yöntemin yerel kalkınmaya katkı sunmadığı da belirtildi. Bu konuda bölgenin hafızasının hala canlı olduğu ifade edilen açıklamada, bölgenin meslek örgütlerinin görüş ve önerilerinin alınmadığı, raporlamaların henüz tamamlanmadığı bir ihale süreci ile maden alanlarının ihale edilmesinin bölge ve ülke ekonomisine yarar sağlamayacağı endişesi dile getirildi.

Yerel konsorsiyumlara öncelik verilsin

Cumhurbaşkanına hitaben yazılan ve gönderilen talep metninde yerel dinamiklerin işletmelere talip olduğu aktarıldı ve şöyle denildi;

“Bölgesel kalkınmayı teşvik etmek, üretim ve istihdam potansiyelini arttırmak ancak ve ancak yerel dinamiklerle mümkün olabilir. Bizler yereldeki meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör işbirliği ile maden kaynaklarını işletmek, yerelden kalkınmayı desteklemek arzusundayız. Bu nedenle başta Diyarbakır ve Elazığ olmak üzere, bölgemizdeki demir, bakır, krom ve diğer maden sahalarını işletmeye talip olduğumuzu belirtmek isteriz.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünce demir, krom ve bakır gibi maden sahaları işletilmek üzere ihale edilirken yereldeki konsorsiyum ve çok ortaklı girişimlere öncelik verilmesini arz ve talep etmekteyiz.” (Haber Merkezi)

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.