DTSO, Diyarbakır için iki önemli projenin düğmesine bastı

DTSO, Diyarbakır için iki önemli projenin düğmesine bastı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan Çağrı Merkezi ve Gastroİnovasyon Merkezi Projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında hayata geçirilecek.

TİGRİS HABER - DTSO, mevcut hizmet binası bünyesinde sunduğu hizmetleri 2021 Haziran ayına kadar Yenişehir Ofis semtinde inşa ettiği Girişimci Destek Merkezi ve Hizmet Binası olarak işlevlendireceği yeni hizmet alanına taşıyor. TSO, boşalttığı tarihi tescilli binayı turistler için yöresel ürünlerin sunulduğu, yöresel lezzetler için deneyim atölyelerinin düzenleneceği bir merkeze dönüştürüyor. Yeni kurulacak iki merkezdeki iki proje için Karacadağ Kalkınma Ajansı ile DTSO arasında sözleşme imzalandı. Projelerin toplam bütçesinin 9 milyon TL olduğu belirtildi.

İmza töreni

DTSO’da düzenlenen imza törenine, DTSO Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Başkan Yardımcıları Ercan Tayınlamak ve Erdal Avşar, Sayman Üye Nesih Aktepe, Yönetim Kurulu Üyesi Çetin İnanç Metal İşleri Sanayi sitesi Başkanı Abidin Kakdaş ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral katıldı.

Gastronomi Merkezi kuruluyor

İmza töreninde konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, “Kente gelen turistler yöresel lezzetler ve ürünlerin tamamına bu merkezden ulaşabilecek, tadabilecek ve hatta üretiminde yer alabilecekler. Bu şekilde kentin gastronomi alanında tanıtımı ve gastronomi rotasının oluşturulması sağlanmış olacak. Merkez ayrıca gastronomi alanında eğitim programları düzenleyecek, kente ait yöresel ürünlerin ticarileşmesi ve farklı pazarlara sunumu için eğitim, danışmanlık, tescil başvuruları vb. farklı hizmetler sunacak. Merkez bünyesinde yöresel lezzetlerin düzenli olarak sunulduğu bir restoran ve geçmişten bugüne ulaşan ve kent mutfağında önemli yer tutan mutfak ekipmanları, araçlarının, eserlerin, hikayelerin vb. her türlü değerin sunulduğu sergi alanları da yer alacak. Projenin hayata geçmesi ile kente gelen turistlerin ziyaret edebileceği bir mekan kurulmuş olacak” dedi.

2 bin 250 kişiye istihdam

Kaya, projenin toplam bütçesinin 4.600.000,00 TL olduğunu, 3.300.000,00 TL’lik bütçenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklendiğini, 1.300.000,00 TL’nin de DTSO tarafından karşılanacağını belirtti. Gastroİnovasyon Merkezi’nin 2021 yılında tamamlanarak hizmet vermeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

Atıl Tesisler Çağrı Merkezine Dönüşüyor Projesi hakkında da bilgi veren Kaya, Metal İşleri Küçük Sanayi Sitesi’nde KSS yönetim kurulunca inşa edilen mesleki eğitim merkezinin çağrı merkezine dönüştürüleceğini belirtti.  Toplam 3.208 metrekare kapalı alana sahip kaba inşaatı tamamlanmış yapının çağrı merkezi faaliyetleri için gerekli tüm inşaat, elektrik, mekanik vb. tadilatlarının proje kapsamında yapılacağını aktardı. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 3.800.000,00 TL kaynak sunduğunu, DTSO’nun da 500.000,00 TL eş finansman sağlayacağını ifade etti. Modernizasyonu yapılan yapı bünyesinde tam kapasite 2 bin 250 kişinin istihdam edilebileceğini belirterek, çağrı merkezi firmaları ile görüşmelerin yapıldığını, bir firma ile anlaşma aşamasında olduklarını ifade etti. Kaya,  Metal İşleri KSS ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde atıl yapıyı 2021 yılının ilk yarısında yeniden modernize ederek hizmete sunacaklarını ve çağrı merkezi hizmeti sunan firma tarafından kentte 750 kişinin istihdam edileceğini belirtti.

Projeler için destek sunan Karacadağ Kalkınma Ajansı ve proje kapsamında işbirliği sağlanan Metal İşleri KSS’ye teşekkür eden Kaya, dışarıdan aldıkları proje destekleri ile bu dönemde mesleki eğitim, girişimcilik, turizm, fuarcılık, kültürel faaliyetler vb. farklı alanlarda önemli çalışmalar yaptıklarını, kente önemli hizmet alanları kazandırdıklarını aktardı. Ajans desteği ile kurdukları Sanayi Mektebi’nin eğitim hizmetlerine başladığını, farklı kesimlere nitelikli eğitim hizmeti sunduklarını, inşaatı devam eden Girişimci Destek Merkezi’nin 2021 yılında faaliyetlerine başlayacağını belirtti. Gastroİnovasyon Merkezi, Çağrı Merkezi, Keçi Burcu Kültür Sanat Merkezi çalışmalarını da bu yıl başlattıklarını ve yıl sonuna kadar yatırımları tamamlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Gastroİnovasyon Merkezi ve UNESCO Yaratıcı kentler Ağı

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, 2020 yılı içerisinde CMDP Şanlıurfa ve Diyarbakır güzel proje destekleri aldıklarını belirterek, “Önceki yıllardaki projelerimizi destekleyen proje destekleri aldık. Kentte iyileşen bir altyapı var. Turizm sektörü gibi alanlarda önemli gelişmeler var. Turizmde dünyada trendler değişiyor. Kültür turizminde deneyim turizmi oldukça ilgi görüyor. Gastroİnovayson Merkezi projesi ile ilimizde gastronomi alanında yerli ve yabancı turistler için deneyim turlarını geliştirmiş olacağız. Bu projeye destek verdiğimiz için mutluyuz. Bu proje aynı zamanda Diyarbakır ilinin yaratıcı kentler Ağına dahil olması için güçlü bir altyapı oluşturuyor. UNESCO başvurumuzda kullanacağımız en önemli çalışma bu. Diğer projemiz emek yoğun çağrı merkezi yatırımlarını destekleyen bir proje. Hayata geçmesi ile istihdama önemli katkı sunacak. “ şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.