DTSO: EPDK enerji üretimine engel olmamalı

DTSO: EPDK enerji üretimine engel olmamalı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, enerjide dışa bağımlılığı azaltan GES yatırımlarının desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Yenilenebilir enerjiden daha fazla yararlanmanın imkânları sağlanmalıdır” dedi.

Özel Haber - Murat Özbilek

TİGRİS HABER - DTSO Başkanı Mehmet Kaya, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin yıllık ortalama 300 gün güneş görme potansiyeli olan bir ülke olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin yenilenebilir enerji temininde yatırım için uygunluğuna işaret eden Kaya, “Son yıllarda kamunun da destekleri ile başta Güneş Enerji Santrali (GES) olmak üzere alternatif enerji üretimi konusunda özel sektör teşvik edilmektedir. Özellikle sanayi, tarım ve daha birçok sektörde yatımcıların kendi enerji ihtiyacını temin etmeleri için GES kurmaları teşvik edilmiş, buna göre de gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştı” dedi.

‘EPDK kararından dönmeli’

EPDK’nın son düzenlenmesine dikkat çeken Kaya şunları ifade etti: “Enerjide dışa bağımlılığı azaltan, tarım ve sanayi üretiminde girdi maliyetini düşürerek global pazarlarda rekabet gücünü arttıran GES yatırımlarının bugün çeşitli gerekçelerle sekteye uğratılmasını doğru bulmuyoruz. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz gerçeği de ortada iken GES yatırımları son derece önemli bir fırsat olarak değerlendirilmeli, bu yöndeki yatırımlar bundan sonra da mutlak anlamda desteklenmelidir. Bu açıdan bakıldığında özel sektöre ait GES’lerden elde edilen fazla enerjinin sisteme verilmesi çok yüklü borçlanmalar ile yatırım yapmış ve halen yapmaya devam eden yatırımcıları iflasına neden olacaktır.Ülkemiz enerji ihtiyacı ve yatırımcıların karşı karşıya kalacakları ekonomik riskler dikkate alınarak bugün itibariyle yürürlüğe giren EPDK kararından bir an önce geri dönülmeli, GES ve diğer yenilenebilir enerji yatırımlarına gerekli kamusal desteklere devam edilmelidir.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.