DTSO üyelerine 1 Milyar 430 milyon TL kredi desteği

DTSO üyelerine 1 Milyar 430 milyon TL kredi desteği
DTSO Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıErdal Avşar, DTSO üyelerine pandemi sürecinde 1 Milyar 430 milyon TL uzun vadeli ve düşük faizli kredi desteği sağlandığını söyledi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar,  DTSO üyelerinin kredi ihtiyacına destek olmak amacıyla “Nefes Kredisi” ve “İşe Devam Desteği” adı altında kredi paketlerini hayata geçirdiklerini belirtti.

‘45 Milyon TL öz kaynak oluşturarak “Nefes Kredisi”ni hayata geçirdik’

Pandemi sürecinde yapılan destekleri değerlendiren DTSO Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıAvşar, şunları kaydetti: ”Covid-19 salgınının ortaya çıktığı günden başlayarak her geçen gün artan ekonomik daralma Diyarbakır iş camiasını da etkilemeye devam etmektedir. Salgınla mücadele kapsamında faaliyetlerini sınırlamak zorunda kalan işletmelerin finansman talepleri de her geçen gün artmaktadır. İşletmelerin bu süreçte en çok ihtiyaç duydukları nakit sıkıntısını gidermek amacıyla Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerekli girişimlerde bulunarak kredilendirme konusunda bankacılık sektörünün harekete geçirdik. Odamız ve üst kuruluşumuz olan TOBB’un da desteği ile 45 Milyon TL öz kaynak oluşturarak “Nefes Kredisi”ni hayata geçirdik. Denizbank ile yapmış olduğumuz protokol ile yıllık cirosu üç milyonun üstünde olan odamız üyelerine 100 bin TL, 3 milyonun altında olanlara ise 50 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlandı. “Nefes Kredisi” desteğinden bugüne kadar 725 üyemiz yararlanmış oldu. KGF destekli “İşe Devam Desteği” ve “Küçük İşletme Can Suyu Kredisi” ise kamu bankaları tarafından üyelerimize kullandırıldı. Yıllık cirosu 3 Milyonun altında olan ve ihtiyaç duydukları kredi kaynaklarına ulaşmakta zorluk çeken Odamıza kayıtlı şahıs işletmelerine sağlanan bu paketten bugüne kadar 2.634 üyemize toplam 1 Milyar 385 Milyon TL kredi imkanı sağlandı. Gerek Denizbank, gerekse de kamu bankaları tarafından uygulamaya açılmış olan kredi paketlerinden yararlanma süreci devam etmektedir. Odamız üyesi özel ve tüzel kişiler bu kredi paketlerinden yararlanmaya devam ediyorlar.”

Avşar son olarak, DTSO’nun odaya kayıtlı işletmelerin finansmana erişimleri konusunda tüm imkânlarını seferber edeceğini ifade etti.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.