1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DTSO’dan ırkçı saldırıya tepki
DTSO’dan ırkçı saldırıya tepki

DTSO’dan ırkçı saldırıya tepki

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Trabzon'da Kürdistan yazılı atkıyla fotoğraf çektirdikleri için Kürt gençlere yönelik gerçekleşen ırkçı saldırı olayını kınadı. 

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi yazılı bir açıklama yaparak, Trabzon’da Kürt gençlere yönelik yapılan ırkçı saldırıyı kınadı.

DTSO Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “18.07.2019 tarihinde Trabzon’un Çaykara İlçesine bağlı Uzungöl mahallesinde 50 kişilik Irak vatandaşlarından oluşan turist grubu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin resmi bayrağını simgeleyen atkılarla fotoğraf çektirdikleri için ırkçı bir saldırıya uğramışlardır. Yaşanan bu vahim olayın ardından, Trabzon Valiliği tarafından yapılan resmi açıklamada turist kafilesi içinde darp edilen grubun gözaltına alındığı, saldırıyı yapanların da “sakinleştirildikleri”  belirtilmiştir.

Valiliğe eleştiri

Trabzon Valiliği, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yaşayan Kürt vatandaşlardan bu vahim olaydan dolayı özür dilemesi ve saldırganlarla ilgili soruşturma açması gerekirken, saldırıya uğrayan 9 kişinin gözaltına alındığı ve sınır dışı edileceği açıklamıştır. Ayrıca saldırganlarla ilgili de “Vatandaşların sakinleştirildiği” ifadesini kullanmıştır. Saldırganların “sakinleştirilen vatandaşlar” olarak nitelendirilmesi kabul edilebilir bir açıklama değildir. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının seyahat amaçlı gittiği herhangi bir ülkede ülkesinin simgeleri ile gezmesi, fotoğraf çektirmesi ne kadar doğalsa, IKBY’li bir vatandaşın da ülkesinin simgeleri ile kendini fotoğraflaması o kadar doğal bir durumdur.

İmaj sarsıldı

Sınır komşumuz olan IKBY ile Odamızın ekonomik alanda işbirliğinin geliştiği bir dönemdeyiz. Karşılıklı ticari ilişkileri geliştirmek için Erbil, Süleymaniye ve Duhok Odaları ile işbirliği protokolleri imzaladık, ziyaretler gerçekleştirdik. Erbil direkt uçuşlarının başlatılması, sınır kapısından geçişlerin kolaylaştırılması ile ticari işbirliklerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. IKBY ayrıca bizler için sağlık turizmi, kültür ve inanç turizmi açısından önemli potansiyeli olan bir bölge. IKBY Kültür Bakanlığı ve T.C. Erbil Başkonsolosluğu’nun desteği ile de Irak tur şirketlerini ilimizde ağırladık, karşılıklı tur organizasyonları için işbirliği sağladık. Sağlanan işbirlikleri neticesinde bin kişilik bir turist kafilesinin pey der pey Diyarbakır ve Diyarbakır üzerinden diğer bölgelerimize ve Karadeniz Bölgesi’ne seyahatleri ile ilgili rezervasyonlar alındı. Dün Trabzon ilimizde vuku bulan (Irkçı) saldırı bütün bu girişimlerimizi baltalayan, ülkemizin genel imajını sarsan bir sonuç doğurmuştur.

Hayretler içerisindeyiz

Oda olarak Trabzon Valiliği ve akabinde Trabzon Başsavcılığı’nın açıklaması karşısında hayretler içerisinde olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Trabzon Valiliği ve Başsavcılığı’nın olayla ilgili açıklamalarını düzelteceğine dair inancımızı korumak istiyoruz. Çağrımız, daha üst mülki ve adli mercilerin bir an önce devreye girip olaya karışanlar ile ilgili gereken işlemlerin yapılması ve zedelenen ülke imajının yeniden düzeltilmesi için biran önce hızlı ve kararlı bir şekilde harekete geçmeleridir. Çünkü Erbil, Diyarbakır ve Trabzon tarihsel, sosyal ve kültürel olarak birbirlerine yüz yılardır kardeşlik bağıyla bağlıdırlar. Bu bağ böylesi provokasyonlarla gölgelenmemelidir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.