Eker: Yaşanan göçler ve acılar var

Eker: Yaşanan göçler ve acılar var
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Güneydoğu yıllarca yanlış politikalar ve eksik demokrasiyle yönetildi. Yaşanan göçler ve acılar var. Bu yüzden Diyarbakır’daki ailelerin dayanışmaya daha çok ihtiyacı var” dedi.

 

Ali VURANEL

DİYARBAKIR Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce düzenlenen Aile Eğitimi Programı’na katılan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Süleyman Hamzaoğulları, Oya Eronat, İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“4 bin aileye ulaşıldı”

Törenin açılış konuşmasını İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç yaptı. Kıraç, halka hizmet konusunda ulaşılabilecek ilk mercinin aileler olduğunu belirterek, “Aile toplumun çekirdeği ve aynasıdır. Çekirdeği ne kadar sağlam tutarsak, toplum da o kadar başarılı olur. Ülke olarak bu kadar güçlü bir şekilde ayakta durmamızın nedeni aile bağlarımızın güçlü olmasıdır. Aileyi toplumsal kalkınmanın tarlası olarak görüyoruz. Bu tarlayı ne kadar iyi kullanırsak o kadar başarılı bir toplum oluşur. Bu nedenle kentte 21 aile ve kadın merkezinde çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Kendileri için öncelikli konulardan birinin de çocuklar olduğuna dikkat çeken Kıraç, “Koruyucu aileleri önemsiyoruz ve bu sayıyı arttırıp, yurtları kapatmanın çabası içerisindeyiz. Diyarbakır’da 12 koruyucu aile bulunuyor, Buradan ailelere sesleniyoruz. Çocuk başına 560 TL ücret ödeniyor. Koruyucu aile olarak hem sevap kazanabilirsiniz hem de çocukların aile ortamında büyümesini sağlayabilirsiniz” diye konuştu.

Sertifika alanları kutladığını da aktaran Kıraç, program çerçevesinde şu ana kadar 247 kişinin eğitimden geçtiğini ve eğitim alanların 4 bin aileye ulaştığını anlattı.

“Dayanışmaya ihtiyaç var”

Ardından konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise, törene büyük bir onurla katıldığını ve çok duygulandığını ifade etti. İnsanın doğumdan ölüme kadar birilerinin desteğine ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Eker, başka türlü yaşamı sürdürmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Hayatı daha kolay yaşayabilmek, acıları paylaşarak azaltmak, sevinçleri ise arttırmak için ailelere ihtiyaç olduğunu anlatan Eker, “Söz de gittikçe modernleşen ve büyüyen şehirlerde aile kavramı gittikçe tehlike altında oluyor. İnsanların gittikçe birbirlerine daha fazla yakın olmaları gerekirken, uzaklaşıyorlar. Bazen evlilikler çok kısa sürüyor. Toplumun çekirdeği dediğimiz aile parçalandığında bu durum topluma da zarar veriyor. Bu nedenle Diyarbakır’da dayanışmaya daha çok ihtiyaç var. Lise dönemimde Diyarbakır’ın nüfusu 160-170 bin civarındaydı. Şimdi bu rakam 1 milyon 600 binlerle ifade ediliyor. Bölge yanlış politikalar ve eksik demokrasiyle yönetildi. Yaşanan göçler ve acılar var. Bu yüzden Diyarbakır’daki ailelerin dayanışmaya daha çok ihtiyacı var” dedi.

bakan-(1).jpg

“Hükümetimiz aileyi önemsiyor”

AK Parti hükümetinin aileyi önemsediğini de aktaran Eker, bu nedenle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulduğunu dile getirdi. Bakanlığın da aileler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler için çeşitli projeler geliştirdiğini belirten Eker, şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye’de 12 bin aile evde hasta bakım ücreti alıyor. Diyoruz ki hasta olan kardeşlerimizin, büyüklerimizin, engelli yurttaşlarımızın evde, aile ortamında bakıma ihtiyacı var. Siz onlara bakın biz de size ücret ödeyelim. Çünkü aileden birinin de çalışıp eve bakması lazım. Yaptığımız tüm çalışmalar aileye, engellilere, kadınlara, çocuklara ve topluma verdiğimiz değeri gösteriyor.”

Eker, sertifika alan eğitimcilerin gittikleri yerlerde ailelere sevgi ve hoşgörü ile varlıklarını nasıl sürdüreceklerini anlatacaklarını dile getirerek, kursiyerleri kutladı.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

bakan-(2).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Diyarbakır