Erdoğan: En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira olacak

Erdoğan: En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira olacak

Erdoğan, "Emeklilerle ilgili çalışmamızı yaptık. Açıklamak bana kaldı. En düşük emekli maaşı 7 bin 500'e çıktı. Buradan açıklıyorum" ifadelerini kullandı.

TİGRİS HABER - Cumhur İttifakı'nın adayı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV'nin ortak canlı yayınına katıldı. 11 ilde yıkıma yol açan depremlerde evleri yıkılanlar için yeni konutlar yapılacağını belirten Erdoğan, "Özellikle enkazların süratle kaldırılması ve diğer taraftan çadır kentler konteyner kentler bir diğer taraftan prefabrikler. Şimdi de yarın temel atmaya başlıyoruz. Bu kalıcı konutların, söz verdiğimiz gibi inşallah 1 yıl içinde bitirmeye Rabbim bizi muvaffak eylesin. Bu ölçüde bir yıkımın karşısında Türkiye'den daha hızlı refleks gösterecek, harekete geçecek bir ülke yok. Çünkü geçmişte de bunun imtihanlarını başarılı şekilde verdik" diye konuştu.

'1364 şüpheliden 302’si tutuklandı’

Depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturmalar hakkındaki soru üzerine Erdoğan, "1364 şüpheli hakkında işlem başlatıldı. Bu arada 302 şüpheli tutuklandı ve 466 şüpheli adli kontrol altına alındı. 312 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 4'ünün yurt dışında olduğu, 64'ünün de öldüğü tespit edildi. Tutuklanan 302 kişiden 106'sı müteahhit, 163 kişi yapı sorumlusu, 15 şüpheli yapı sahibi ve 18 şüpheli de binada değişiklik yapan kişi. Adli kontrol altındaki 466 şüphelinin 85'i müteahhit, 294'ü yapı sorumlusu, 56'sı yapı sahibi ve 31'i de bina da değişiklik yapan kişiler. Sürecin her aşamasının yakın takipçisi olacağız" yanıtını verdi.

"Toplam 40 bin 104 afet konutu ve 6 bin 223 köy evinin de ihalesi yapıldı" diyen Erdoğan, "Böylelikle afet bölgelerinde toplamda 46 bin 327 afet konutu ve köy evinin yapım süreci başladı. İnşallah 11 ilimizde, 1 yıl içerisinde 319 bin, toplamda 650 bin konutu inşa ederek hak sahiplerine teslim edeceğiz. Yarın ziyaret edeceğimiz Kahramanmaraş'ta 8 bin 773 konutumuzun temelini Devlet Bey'le birlikte atacağız" ifadelerini kullandı.

‘İstanbul'a girmenin bir bedelinin olması lazım’

İstanbul'un depreme hazır olup olmadığı sorulan Erdoğan, "Ben İstanbul çocuğuyum. Orada doğdum, büyüdüm. Yaklaşık 5 yıl İstanbul'un belediye başkanlığını yaptım. İstanbul'u iyi tanıyorum. Aşırı derece iddialı olmak yanlış olur. Depremin tehdit etmeyeceğiz hiçbir şehir olamaz. Ama felaket tellallığı yapmayı da doğru bulmuyorum. Fakat şunu söyleyeyim, İstanbul'un belediye başkanıyken benim İstanbul'a girişi vizeye tabi tutma diye bir tezim vardı. İstanbul'a böyle her gelen rahatlıkla girsin olamaz. İstanbul'a girmenin bir bedelinin olması lazım. Londra'ya giremezsiniz, belli kuralları var bu işin. Bunun sebebi nedir? Trafiktir. Oralarda araç, otoparklar şunlar bunlarla ilgili olarak belli yasaklar konulmuştur. Belediye başkanlığımda İstanbul'un nüfusu 8 milyondu. Ama şimdi nüfus 15 milyonu geçti. Bir de planlama noktasında İstanbul zannedildiği gibi planlanmadı, zannedildiği gibi planlar uygulamaya konulmadı. Çünkü kimse o planlara uymuyor" şeklinde konuştu.

‘Online eğitimle yüz yüze ile mukayese edilemez’

"YÖK'e gerekli talimatları verdik. YÖK de yüz yüze eğitimle alakalı, nasıl Covid-19 döneminde yaklaşık 2 sene sürdü, online sistemle işi götürdük. İnşallah böyle uzun süre olmayacak ama şu anda online sistemle biraz devam edelim. Şu anda yurtlarımız çok işimizi görüyor. Çünkü yurtlarda bir güven var. Osmaniye'deki yurda gittim, 2 bin 500 kişilik bir yurt, baktım vatandaşlarım yerleşmişler. Yemek her şey orada çıkıyor. Çocuklar için abur cubur da var, çocuklar gelip onlardan alıyorlar, herhangi bir ücret yok. Onlarla oturduk yemeğimizi yedik. Vatandaşla sohbetimde baktım onlarda da güven var. Şartlar elverişli olursa uzaktan eğitimle yüz yüze harmanlandığı hibrit öğretim seçeneği tabii ki değerlendirecektir. Bunun için depremzede vatandaşlarımızın güvenle ve huzurla barınacakları kapasitenin oluşturulması gerekiyor. Gereken adımların atılmasını sağlayacağız çünkü online eğitimle yüz yüze ile mukayese edilemez."

'HÜDA PAR Tamamen yerli ve milli bir yapı’

"Cumhur İttifakı'nın 14 Mayıs'tan zaferle çıkacağından ittifak olarak hiç kuşkumuz yok. Cumhur İttifakı siyasette birlik ve beraberliğin, samimiyetin adresi. Yerli ve milli siyaset yapan, milletin değerleriyle barışık siyasi partilere kapımız açık. Şu anda Cumhur İttifakı'nın içerisinde yer alan gerek BBP gerek HÜDA PAR'la ilgili uydurma yaklaşımlar var. Biz burada bir defa, ittifakımızın ilkelerinde uyumlu olmuşuz. Uyum olmazsa Cumhur İttifakı'nın içerisinde yol yürümeyiz. Şu anda HÜDA PAR'a yakıştırılmak istenen bazı çirkinlikler var. Bunların hepsini HÜDA PAR yetkilileri kabul etmiyorlar. Bizim terör örgütleriyle hiçbir yakından uzaktan hiçbir ilgimiz olmamıştır, olmaz diyorlar. Tamamen yerli ve milli bir yapı. Zaten yerli ve milli olmayan bir yapıyla da yol yürümemiz mümkün değil. HÜDA PAR da Cumhur İttifakı'na desteğini bundan dolayı açıkladı. Bu desteği çok önemli ve kıymetli buluyorum. Cumhur İttifakı'na yeni katılımlar olursa da bunu biz olumlu karşılarız. Eğer Karabağ'da, Kızılelma'da buluşabiliyorsak, eğitim, sağlık, adalet, emniyette aynı istikamette buluşabiliyorsak bizim ayrı kalmamız diye bir şey yok. Süreç içerisinde takvimi uygulayabiliyorsak kapımızı kapatmamız mümkün değil. Ama şurada fazla bir zaman kalmadı." (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum