Erkekler 1 ayda 31 kadını öldürdü!

Erkekler 1 ayda 31 kadını öldürdü!

Erkekler, Ocak ayında en az 31 kadını öldürdü, en az 72 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti.

TİGRİS HABER - Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Ocak’ta en az 31 kadını ve en az dört çocuğu öldürdü.

Aralık’ta en az 28 kadının ölümü basına "şüpheli” olarak yansıdı. Erkekler, en az 72 kadına şiddet uyguladı, en az 11 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti. Ocak 2023’de basına yansıyan bir tecavüz vakası olmadı. Yansımaması olmadığı anlamına gelmiyor.

Cinayet

Erkekler, Ocak’ta en az 31 kadını öldürdü; geçen yıl da aynı ay bu sayı 23 idi. Erkekler, kadınların yanındaki beş erkeği de öldürdü. Erkekler, en az altı kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri transtı.

Erkeklerin 11 kadını “ayrılmak istediği”, “barışmak istemediği” için öldürdü. Erkeklerin, 20 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

15 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, dokuz kadını da babası, oğlu, torunu ve abisi öldürdü. İki kadını arkadaşı, iki kadını akrabası öldürürken, üç kadını öldüren erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı. Erkekler, yedi kadını sokak, park, iş yeri gibi ev dışı alanlardan, 20 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı. Erkekler, 11 kadını kesici silahlarla, 16 kadını ateşli silahla, bir kadını boğarak bir kadını darp ederek öldürdü. Erkekler iki kadını yaktı.

Çocuk cinayeti

Ocak’ta erkekler en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay bu sayı üçtü. Dört çocuğu da babaları öldürdü. Batman’da çocuğunu öldüren baba “Annesine acı vermek istedim” dedi.

Şiddet / Yaralama

Erkekler, Ocak’ta 72 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 57 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı en az dokuz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az on iki kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

En az 56 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını taksi şoförü, dokuz kadını abi, damat, baba gibi aile üyeleri, yaraladı. Bir kadını hırsız, doktor bir kadını hastası, üç kadını arkadaşı, bir kadını da işvereni yaraladı.

Erkekler, 22 kadına boşanmak istediği/barışmak istemediği için şiddet uyguladı. Bir kadına “gasp etmek” için şiddet uygulayan erkekler, bir kadını da “resmi nikah istediği” için yaraladı. Erkekler iki kadına da “kıskandığı” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 46 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 51 kadını darp ederek, sekiz kadını ateşli silahlarla, dokuz kadını kesici aletlerle yaraladı. Erkekler, iki kadını yaktı, bir kadına işkence etti. Bir kadını da havai fişekle yaraladı. Erkekler, 51 kadını ev içinde, 21 kadını ormanlık alan, gazino ve sokak gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin bir kadını nerede yaraladığı basına yansımadı. (bianet.org)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.