Evde hasta bakım teknikerleri özel sektörde de iş bulamıyor

Evde hasta bakım teknikerleri özel sektörde de iş bulamıyor

Diyarbakır Evde Sağlık ve Bakım Derneği (EVSABDER), yaşadıkları sorunlara ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, evde hasta bakım teknikerlerinin istihdam sorularına dikkat çekildi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Evde Sağlık ve Bakım Derneği(EVSABDER), evde hasta bakım teknikerlerinin istihdam sorunu yaşadığına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan 22 mayıs 2014 tarihinde Resmi gazetede yayımlanan yönetmenliğe göre sağlık meslekleri arasında sayılmayıp diğer meslekler arasına dahil edildiğine dikkat çekildi.

Raporun tamamı şu şekildedir:

“Sağlık meslekleri arasında sayılmayıp diğer meslekler arasına dahil edilmiştir”

“Eski sağlık bakanımız Recep Akdag sağlıkta Dönüşüm projesi ile başlatmış olduğu Evde sağlık hizmetinin profesyonel bir şekilde verilebilmesi için ilk olarak 2011 yılında İnönü üniversitesinde evde hasta bakım programı açıldı. Günümüzde 14 devlet üniversitesi 2 vakıf üniversitesi evde hasta bakım programında mezun vermektedir programın açıldığı ilk yıllardan günümüze yaklaşık 10000 evde hasta bakım teknikeri mezun olmuş durumdadır. Yüksek öğretim kurumu tarafından sağlık teknikeri unvanı ile mezun olan Evde hasta bakım teknikerleri, sağlık bakanlığı tarafından çıkartılan 22 mayıs 2014 tarihinde Resmi gazetede yayımlanan yönetmenliğe göre sağlık meslekleri arasında sayılmayıp diğer meslekler arasına dahil edilmiştir. Aynı yönetmenlikte mesleklerin tanımları da belirlenmiş olup Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığının Yaşlı Hizmetleri alanında çalıştırılmak üzere yetiştirilmiş olan yaşlı bakım programının ders içeriklerini dikkate alınarak birbirinden farklı iki bölümü bir meslek tanımına tabi tutmuştur. Bu durum Evde Sağlık Hizmetinin profesyonel bir şekilde sunmak için yetiştirilmiş olan evde hasta bakım teknikerlerini mağdur duruma getirmiştir.

“Meslek tanımı yetersizliği ile atama yapılmıyor”

Meslek tanımı yetersizlik sebebiyle binlerce  evde hasta bakım teknikerinin evde sağlık birimlerine ataması yapılmamakta bu program mezunları özel sektörde dahi kendilerine iş imkanı bulamamaktadır bu mağduriyetlerin giderilebilmesi için 1219 nolu kanunda düzenlemeleri yapılarak evde hasta bakım teknikerlerinin sağlık meslekleri arasına alınması daha sonrası da program dahilinde verilmiş olan ders içeriklerini göz önünde bulundurularak sadece evde hasta bakım teknikerlerini kapsayan bir meslek  tanımının hazırlanması gerekmektedir. Evde hasta bakım teknikerlerinin mağduriyeti sadece bunlarla sınırlı değil 27 şubat 2015 çıkarılan evde sağlık hizmeti sunumuna dair yönetmenliğe göre Evde sağlık birimlerinde görev yapmakta olan her ekipte en az bir evde hasta bakım teknikeri yer almalıdır ibaresi olmasına rağmen Dünyada ve Ülkemizde de görülen COVİD-19 Pandemi  öncesi 1500 ekiple evde sağlık hizmeti sunulurken  alınan COVİD-19 tedbirleri kapsamında hizmet sunan ekip sayıları 2000 üzerine çıkartılmasına rağmen personel dağılım cetvelinde(pdc) araç sayısı baz alınarak yapılmış olan personel dağılım cetvelini (pdc) ekip sayısını baz alarak güncelleştirilmesi gerekmektedir .COVİD -19 salgınında Filyasyon ekiplerinde de evde hasta bakım teknikerlerini  görevlendirilerek hem tekniker istihdamı sağlanmış olur hem de filyasyon ekiplerinde görev yapan   mevcuttaki hemşireleri hastane ortamına çekerek hastanelerdeki eksiklikler giderilmiş olur bu şekilde daha etkin bir çözüm ve istihdam sağlanmış olur.” (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.