Êzidî Miri Batman’da

Êzidî Miri Batman’da

Êzidî Kürtlerin Miri Hazım Tahsin Beg ve beraberindeki heyet, Beşiri ilçesine bağlı Şimze köyünde yaşayan Êzidîleri ziyaret etti.

TİGRİS HABER - Êzidî Kürtlerin Miri Hazım Tahsin Beg ve beraberindeki heyet, Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Şimze köyünde Êzidîleri ziyaret etti. Mir Hazım Tahsin Beg'e, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ve HDP’liler de eşlik etti. Beg, ve beraberindeki heyet, mezarlıklık ziyareti sonrası Êzidîler ile bir araya geldi.

Yoğun ilginin gösterildiği Hazım Tahsin Beg, Batman'daki Ezidileri gördükleri için mutlu olduklarını belirterek, "Ziyaretten ötürü çok çok mutluyuz. Uzun süredir ziyaret etmemiştik. Yaklaşık 10 gün boyunca Ezidilerle olacağız demiştik. 2 gün sonra dönmeyi düşünüyoruz” dedi.

Uca: Tarihi bir ziyaret

Mir Hazım Tahsin’in ziyaretinden ötürü mutlu olduklarını aktaran HDP’li Feleknaz Uca, "Bu, çok tarihi ve önemli bir ziyaret. Uzun süre sonra ilk defa Êzidî Ruhani Meclisi, Türkiye'deki Êzidileri ziyaret ediyor. Aynı zamanda önemli bir zamanda bu ziyaret yapılıyor, zira biz 74’üncü fermandan geçiyoruz. Son ferman gösterdi ki Êzidi toplumu kendini örgütlemezse, bir araya gelip ittifak yapmazsa fermanların önünü alamayacaktır. O yüzden Mir ve heyetinin gelmesi çok önemli. Bu ziyaretin son ziyaret olmamasını temenni ediyoruz. Sürekli burada olmalarını istiyoruz. Êzidi Miri’nin buraya gelmesi gibi bizim buradaki Ezidilerin de Laleş’e ve Şengal’e gitmesini umuyoruz. Ayrıca Şengal'e geri dönüş ve yeniden yapılandırılması çok önemli. Bütün bu meseleler birbirine bağlı” dedi.

‘Parti olarak Êzidîlerin yanındayız’

Avrupa'daki Êzidîlerin geri dönüşü ile ilgili olarak Uca, şunları söyledi: "Êzidîlerin köylerinin sorunu mevcut ve onun dışında da kimlik sorunu var. Êzidilik hala Türkiye’de resmi olarak kabul edilmiş değil. Mecliste ve uluslararası kamuoyunda bunu tartışmaya açıyoruz. Türkiye'de din özgürlüğünden bahsediyorsak Ezidilikten de bahsetmemiz lazım. Tek din, tek devlet deniyor. Türkiye’de anayasal olarak Êzidilik bir din olarak kabul edilmiş değil. Parti olarak her zaman Êzidîlerin yanındayız. Hayat her zaman kendi toprağı üzerinde olmak en iyisidir. Hayat insanın kendi ülkesinde olunca güzel. Avrupa'dakilere de çağrıda bulunuyorum; gelin bir müddet burada kalın, ardından Avrupa'da da kalırsınız.” (MA)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.