Gizli tanık ifadeleriyle geçen bir ömür

Gizli tanık ifadeleriyle geçen bir ömür

Tuğgeneral Bahtihar Aydın suikastıyla ilişkili olduğu iddiasıyla tutuklanan ve 26 yıldır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan yine tahliye edilmedi. Özkan’ın tahliye umudu Yargıtay’ın vereceği karara kaldı.

TİGRİS HABER - Bin 605 hasta tutukludan biri olan 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, görülen duruşmasında yine tahliye edilmedi. 26 yıldır cezaevinde bulunan Özkan, 10’dan fazla ağır hastalığı bulunuyor. Duruşma, 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesi ve sonrasında Diyarbakır’ın Lice ilçesinin yakılması ile ilgili kamu görevlilerinin beraat ettiği davanın Yargıtay sonucunun beklenmesi için 17 Mart 2022’ye ertelendi.

Testi pozitif çıktı

Mehmet Emin Özkan, 3 Aralık günü Adalet Bakanlığı talebi ile cezaevinde kalıp kalamayacağının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. İstanbul’a götürülen Özkan, Adli Tıp muayenesinden sonra Diyarbakır'daki D Tipi Kapalı Cezaevi’ne geri getirildi. Cezaevine getirildikten sonra rahatsızlanan Özkan’a koronavirüs testi yapıldı. Test sonucu pozitif çıkan Özkan önce karantinaya alındı, daha sonra Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Beş gün boyunca tedavi gören Özkan, yatağa kelepçelendiği için hastanede kalmak istemedi. Bunun üzerine yeniden cezaevine gönderilen Özkan, oğlu Ahmet ile birlikte karantinaya alındı. Sık sık tansiyon problemi yaşayan Özkan’ın ikinci kez yapılan koronavirüs testi de pozitif çıktı.

Mehmet Emin Özkan dosyası

22 Ekim 1993’te Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, PKK’ya yönelik operasyonu yönetmek üzere helikopterle Lice’ye gitti. Tuğgeneral Aydın, Lice’deki askeri birlikte helikopterden indiği sırada bir keskin nişancı ateşi ile vurularak, hayatını kaybetti. Aydın’ın vurulması üzerine ilçeye giriş ve çıkışlar kapatıldı, geniş kapsamlı bir operasyon başlatıldı. Operasyonun sürdüğü üç günde bir uzman çavuş ile 14 sivil hayatını kaybetti, 650 ev ve işyeri hasar gördü. Dönemin devlet yetkilileri, saldırıları PKK’lıların yaptığını açıkladı. Liceliler ise ilçe merkezine giren güvenlik güçlerinin rastgele evleri ve işyerlerini ateşe verdiğini söyledi.

3 yıl sonra tutuklandı

Tuğgeneral Bahtihar Aydın suikastından sonra Lice’de şiddet olayları arttı ve toplu göç başladı. Lice’ye bağlı çok sayıda köy de daha sonra yakıldı.  Köylüler, Diyarbakır’a ve Türkiye’nin batısına göç etti. O dönem 57 yaşında olan Mehmet Emin Özkan da Mersin’e göç edenlerden biriydi. Mersin’de bir işyeri bulan Özkan, 1996 yılında gözaltına alındı. Bahtiyar Aydın’a suikast düzenlemekle suçlanan Özkan, ağır işkenceler gördü, tutuklandı ve idam cezası ile yargılandı. Özkan, sonraki ifadelerinde okuma – yazma bilmediği için içeriğini bilmediği birçok belgeye parmak bastığını söyledi.

Gizli tanık ifadeleri ile soruşturma yeniden başlatıldı

Özkan’ın cezaevinde bulunduğu 2008 yılında Ergenekon davasındaki iki gizli tanık, Bahtiyar Aydın’ı JİTEM’in öldürdüğüne dair ifade verdi. Bunun üzerine Lice’deki olaylarla ilgili soruşturma dosyası yeniden açıldı. Lice olaylarını soruşturan özel yetkili savcı, zaman aşımı süresinin dolmasına dört gün kala soruşturmayı tamamladı ve o dönem Diyarbakır’da görev yapan üst düzey iki asker hakkında dava açtı. Olaydan 20 yıl sonra hazırlanan iddianamede, "Olay günü PKK terör örgütünün Lice ilçesine saldırdığına ve Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ı öldürdüğüne dair herhangi bir delil elde edilememiştir. Nitekim gündüz saatlerinde bir ilçenin basılıp yaklaşık 11 saat boyunca çatışmanın devam etmesine rağmen hiçbir teröristin ölü ya da sağ olarak ele geçirilemediği gibi teröristleri gören kişilerin dahi bulunmaması, aradan geçen 20 seneye rağmen bu eyleme katılanların tespit edilememiş olması PKK terör örgütünün bu saldırıyı gerçekleştirmediğini göstermiştir" ifadeleri kullanıldı.

Yeniden yargılama talebi

Hazırlanan iddianamede, 12 yıldır cezaevinde bulunan Mehmet Emin Özkan’ın, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastını işlemediğine dair tespitler de yer alıyordu. Bunun üzerine Özkan’ın avukatları, yeni bir yargılama yapılması için mahkemeye başvuruda bulundu. Mahkeme yeniden yargılama talebini kabul etti ve Özkan’ın dosyası raftan indirildi. Ancak, Özkan hakkındaki infazın durdurulması ve tahliye edilmesine ilişkin talep kabul edilmedi. Bu süreçte Türkiye’de başlayan çözüm süreci sona erdi, ılımlı iklim yerini yeniden çatışmalı sürece bıraktı. Lice davası da yargılama sırasında hayatını kaybeden bir sanık hakkında düşme, diğer sanık hakkında ise beraatla sonuçlandı. Yeni açılan dava, sanık asker hakkında beraatla sonuçlanınca Özkan’ın durumunda bir değişiklik olmadı. Dosyayı başından beri takip eden İnsan Hakları Derneği, Lice davasındaki iddianame, sonrasında dinlenen tanıklar ve tespit edilen somut delillere bakıldığında, Özkan’ın 25 yılı aşkın bir süredir suçsuz yere cezaevinde kaldığını belirtiyor.

26 yılda 5 kez kalp krizi geçirdi

1996 yılında sağlıklı bir şekilde girdiği cezaevinde 26 yıl geçiren Mehmet Emin Özkan, bu sürede çok sayıda hastalığa yakalandı, 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 kez de anjiyo oldu. Özkan’ı 2015 yılında yüzde 87 oranında ağır hasta olduğu ve cezaevinde kalamayacağı yönünde verilen raporsa 2019’da yapılan bir başka kontrolde kaldırıldı. Şu ana kadar 6 ayrı cezaevi değiştiren Özkan’ın halen 10’dan fazla ağır hastalığı bulunuyor. Cezaevi’nde yeme, içme, giyinme ve banyo ihtiyaçlarını karşılayamayan Özkan, başka bir suçtan tutuklu olan oğlu Ahmet ve diğer tutukluların yardımı ile yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.

83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın yeniden yargılandığı davanın duruşması Adana'da yapılıyor. Yedi yıldan beri süren davanın duruşması 17 Mart'ta görülecek. Ancak hukukçular, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özkan için özel af yetkisini kullanmasını istiyor. (Kaynak: DW Türkçe)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.