‘Güvenlikçi politikalar Kürt sorununu imkansızlaştırır’

‘Güvenlikçi politikalar Kürt sorununu imkansızlaştırır’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Diyarbakır Cezaevi'nin kültür merkezi olma iddialarına, "geçmişte yükselen çığlıkların üzerini örtmek için müzik festivalleri falan yapılamaz" diye tepki gösterdi.

TİGRİS HABER - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Artı TV'de yayınlanan 'Kemal Avcu ile Ankara Gündemi' programının konuğu oldu. Artı TV ekranlarında konuşan Davutoğlu, Erdoğan'ın Diyarbakır mitingi hakkında konuştu.

Davutoğlu, Diyarbakır hava alanından miting meydanına kadar her yerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resminin asılı olduğunu belirterek, "12 Eylül'de Kenan Evren'in bu kadar resmi var mıydı? Ben hatırlamıyorum" ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı'nın adayının açıklanması konusuna da değinen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı adayının seçim takvimi ile birlikte ele alınacağını ifade etti.

‘Seçim takvimiyle birlikte bu konuyu ele alacağız’

Kamuoyunda Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı açıklama konusunda geciktiğine dair oluşan düşüncelere dair şöyle konuştu:

"Milletvekili adayları ne zaman tespit edilirdi eskiden, eski sistemde? Seçim takvimi oluştuktan sonra. O milletvekili adayları içerisinden de bir başbakan çıkacak olurdu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı adayı da nihayet Cumhurbaşkanı seçim takvimi oluştuğunda oturulup karar verilecek bir husus. Ama bu boş durduğumuz anlamına gelmiyor. Seçim takvimiyle birlikte bu konuyu ele alacağız. Hiç mi istişare etmiyoruz? Böyle bir durum yok tabii, bütün liderle, ikili, üçlü bu konularda istişarelerini sürdürür, kanaatlerini beyan eder ama biraz iktidarın ve sayın Bahçeli'nin ve sayın Erdoğan'ın bütün baskısı kendilerinin adaylarının kararının net olduğunu söyledi ama, Cumhur İttifakı da o kadar sağlam zeminde yürümüyor. Bugün sayın Bahçeli Grup Başkanvekili Mahir Ünal'a, sıradan biri değil. Mahir Ünal, belki Altılı Masa'ya yöneltilecek kadar sert bir eleştiriyi, açıkçası Cumhuriyet düşmanı ilan etti. Şimdi merak ediyorum bakalım Mahir Ünal ne yapacak, sayın Erdoğan ne diyecek?

‘Hasım olduklarım ülkeyi bu hale getirenler’

Ben o partinin Genel Başkanlığı'nı yaptım. Siyaseten mücadele ederim, yanlışları söylerim ama insani konuda da ayrım yapmam. Bu AK Parti milletvekillerinin bakanlarının, yetkililerinin, genel başkan yardımcılarının çoğu, karşılaştığımızda, aramızdaki hukuk gereği de ben sorarım devletin durumu şu ne yapıyorsunuz, ne ediyorsunuz? diye. Rahat konuşuruz nihayetinde ilişkilerimiz bitmiş değil. Bir çoğu da var olan durumdan rahatsızlıklarını ifade ederler. Ben bunu sorarken de onların kötülükleri için sormuyorum. Şunu yapsanız daha iyi olur, şöyle olsa daha iyi olur, bunları söylemek bizim görevimiz. Biz düşman değiliz. Hasım olduklarım var, ülkeyi altı yıl içinde bu hale getirenler. Altı yıl önce benim başbakanlığı bıraktığım günlerde bu ülkede enflasyon yüzde 3.2'ydi üretici enflasyonu, tüketici enflasyonu yüzde 6'ydı şu anda yüzde 151. neyi alırsanız alın dolar 2.80'di vs. tek tek asgari ücretin ortalaması Avrupa ölçeğindeydi vs. Ülkeyi bu hale getirenlerle tabi ki görülecek hesabımız var.

'Her yerde Erdoğan'ın resmi var'

"Diyarbakır'da Erdoğan'ı dinlemeye mi geldi oraya gelenler? Her bir muhtara, yetkililere baskı yaparak 'miting meydanından selfi çekeceksiniz, meydanda olduğunuzu göstereceksiniz' diye baskılar yapıldı. Okullarda öğrenciler, memurlar.. Şimdi ben Türkiye'ye de yakıştıramıyorum. Eskiden, biz Ortadoğu ülkelerine gittiğimizde her yerde liderin resmi var, kralın resmi var. Şimdi Diyarbakır'ın Havaalanı'ndan şehrin meydanına kadar, her yerde Erdoğan'ın resmi var. 12 Eylül'de Kenan Evren'in bu kadar resmi var mıydı, bilmiyorum. Hadi o vardı, şimdi miting dolayısıyla bütün her yerde. Bunlar artık başka bir formata döndüler. Siyaset Formatı dışında bir format. Dolayısıyla bu yapı devam edemez. (Haber Merkezi)

‘Yükselen çığlıkların üzerini örtmek için festivaller yapılamaz’

Ben geçen sene 12 Eylül'de Diyarbakır'daydım ve o yüz karası , utanç verici şeylerin yaşandığı hepimiz için utanç verici olan o binanın önünde açıklama yaptım. Burası bu kötü hatıraların bir daha yaşanmamasını teminen bu amaçla kullanılmalı. Bir daha bu ülkede 12 Eylül yaşanmayacak. Artık insanın diline bile gelmeyecek işkence olayı, söylemekten insanın insanlık onuru itibariyle utanacağı fiiller yaşandı orada. Kültür faaliyeti olarak, müzik vb. yapılamaz, yapılmamalıdır. Benim kanaatim, bir daha tekrarlanmayacak bir hatıra alanı, bir müze, bir şey olarak kalması lazım. Bir daha 12 eylül yaşanmayacak dedirtecek bir hale dönüşmesi lazım. Orada yaşanan acılara ve orada zulümle ölmüş insanlara bu saygının bir gereği. Orada geçmişte yükselen çığlıkların üzerini örtmek için müzik festivalleri falan yapılamaz. Eğer, kültür merkezinden kasıt buysa..

‘Güvenlikçi politikalar Kürt sorunun imkansızlaştırır’

Türkiye'nin, iki anlayış, yaklaşım ve zihniyete izin vermemesi lazım. Bir güvenlikçi politikalar Kürt sorunun imkansızlaştırır, çözmez. Güvenlikçiden kastım bütün meseleyi oraya bağlayan. Bu yamuk politikalarla bir yere varılmaz. Bu politikalarla, 100 yıllık yaralar depreşir. Alternatifi ise eğer bunun zıttı kaossa, kaosa da izin verilmez. Devlet kamu düzeni içinde bir mahkeme olur, bir adaleti olur ülkenin. Kamu düzeni hepimize lazım, Devletin düzeni değil. Devlet o kamu düzeninin o anki yapısı, kamu düzeni hepimizin. Şimdi bu iki uç noktaya karşı bütün bu yaşanan acı tecrübelerden, ders almış, geçmişte HDP'ye oy veren vatandaşlar, geçmişte MHP'ye oy veren vatandaşlar, geçmişte Ak Parti'ye oy veren vatandaşlar vs. onların artık ortak bir zeminde buluşması lazım bu ortak zemin. Ne kaos ne güvenlikçi politika.. Özgürlük güvenlik dengesi.. En meşru devlet, vatandaşına dönüp, "ben senin güvenlik alanına riske etmeden en geniş özgürlüğü sana vereceğim" diyen ve aynı zamanda özgürlüklerini hiç kısıtlamadan en geniş güvenlik imkanı sağlayacağım diyen devlettir. Yeni bir süreci başlatmalıyız." (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.