HDP’li Başaran, Aile bakanına kadınlara saldırıyı sordu

HDP’li Başaran, Aile bakanına kadınlara saldırıyı sordu

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Doğan Demir adlı erkeğin evli olduğu Müzeyyen Karabulut’a ve kız kardeşi Sultan Karabulut’a yönelik gerçekleştirdiği silahlı saldırı olayı ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

TİGRİS HABER - Başaran, silahlı saldırıda 55 yaşındaki Sultan Karabulut’un olay yerinde hayatını kaybettiğini, kız kardeşi Müzeyyen Karabulut’un ağır yaralı olarak Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alındığını ifade ettiği soru önergesi metninde, ortadan kaybolan katil zanlısı Doğan Demirin ise olay sonrası izini kaybettirdiğini, Müzeyyen Karabulut’un defalarca Doğan Demir’in kendisini öldüreceğine dair karakola şikâyette bulunduğunu belirtti.

Ayşe Acar Başaran,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK’ın yanıtlamasını istediği sorular şöyle;

  1. Bir kadın daha korunmadığı için katledilmeye çalışılırken İstanbul Sözleşmesi’ne karşı tavrınızı devam ettirecek misiniz?
  2. Defalarca şikâyette bulunduğu halde korunmayan kadınların can güvenliği için sağlamanız için yaşam hakkını koruyan İstanbul Sözleşmesi dışında öneri ve çalışmanız var mıdır?
  3. Defalarca şikayette bulunmuş bir kadına kız kardeşinin alınmayan önlemler sonucu katledildiğini nasıl açıklayacaksınız?
  4. Bakanlığınız bu suçun cezalandırılması için çalışma yürütecek midir?
  5. İstanbul Sözleşmesini geri getirmek istedikleri için kriminalize edilen kadınlara ve kadın kurumlarına saldırıları durduracak ve saldırıların önüne geçecek misiniz?
  6. Kadın cinayetlerinde cezasızlık politikalarına karşı bir çalışma yapacak mısınız?
  7. Doğan Demir’in tutuklanması adına bir çalışmanız olacak mı?
  8. Kadınların şikayetlere ve koruma taleplerine rağmen cezasızlık politikalarından cesaret alan erkekler tarafından katledilmesine karşılık özsavunmasını gerçekleştiren kadınların hapsedilmesi adil midir?
  9. Öz savunma hak değil midir? Ülkede nefs-i müdafaa ne zamandan beri hak olarak tanınmamaktadır?
  10. Türkiye’de İstanbul Sözleşmesinin feshedildiği 1 Temmuz tarihinden beri kaç kadın katledilmiştir? Bu kadınların kaçının şikâyet ve koruma talepleri vardır? Bu şikâyet ve koruma talepleri değerlendirilmiş midir?

(Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.