Hükümlüler için protokol imzalandı

Hükümlüler için protokol imzalandı
Diyarbakır Valiliği ile Cumhuriyet Başsavcılığı arasında hükümlülerin Diyarbakır ili ve ilçelerinde çalıştırılmasına yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

DİYARBAKIR Valiliği ile Cumhuriyet Başsavcılığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak, 2 bin 120 bay ve 480 bayan olmak üzere toplam 2 bin 600 hükümlünün 3 Mart 2014 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında il ve ilçelerde kamu, kurum, kuruluşlarında çalıştırılmalarına karar verildi.

Diyarbakır Valiliği’nde bir araya gelen Vali Mustafa Cahit Kıraç ve Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz hükümlülerin çalıştırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Kıraç açıklamasında, “2 bin 600 hükümlünün Denetimli Serbestlik kanunu çerçevesinde kuruluşlarda çalışmalarını sağlayacak bir protokolü başsavcıyla imzalayacağız. Bu çalışmalardaki asıl amaç, bu kardeşlerimizin cezaevlerinden çıktıktan sonra kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri, hizmet şartlarını daha iyi yerine getirebilecekleri ve becerilerini geliştirmiş olarak daha rahat iş bulabilecekleri bir eğitim şeklinde düşünmek gerekir” dedi.

“Cezalarını ailelerinin yanında çekiyorlar”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise, 5402 sayılı yasanın çıkmasından sonra bir takım düzenlemelerle birlikte bazı hükümlülerin cezaevlerinde kalmaktansa ailelerinin yanında kalma suretiyle cezalarının infazıyla ilgili yasada özel bir düzenleme olduğunu belirtti. Solmaz, “Bu kapsamda geçen yıl ve önceki yıllarda da Diyarbakır’da benzer uygulamalar yapıldı. Bunların ne faydası olacak? Özellikle cezaevi yatmaktansa bu yasada belirlenen şartlarda ki hükümlüler ailelerinin yanında cezalarını çekiyorlar. Gündüzleri de 4 saati 1 güne eşit olmak şartıyla çalışıyorlar. Ancak bir günde 8 saat çalışarak da 2 güne karşılık gelen cezalarını çekebilecekler” diye konuştu.

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.