1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. İhale krizine bir tepki de Diyarbakır Ticaret Borsası’ndan
İhale krizine bir tepki de Diyarbakır Ticaret Borsası’ndan

İhale krizine bir tepki de Diyarbakır Ticaret Borsası’ndan

Diyarbakır'da Karayolları 9.Bölge Müdürlüğü ve Bağlar İlçe Belediyesi tarafından davet yöntemi ile yapılan ihalelerin iptal edilmesi için bir açıklamada Diyarbakır Ticaret Borsasından geldi.

A+A-

Doğrudan teminle ihaleye tepkiler büyüyor...

İki kurum tarafından davet yöntemi ile yapılan ihaleler ile Diyarbakır’daki taahhüt firmalarının iş yapabilme haklarının ellerinden alındığını belirten Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, kentteki taahhüt firmalarının ihale dışında tutularak iş yapabilme haklarının ellerinden alınmış olması kabul edilemez olduğunu söyledi.

DTB Başkanı Engin Yeşil konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, yapılan ihalelerin kamuoyunun büyük tepkisine neden olduğunu ve bu yanlıştan da her iki kurumun bir an evvel dönmesi gerektiğini belirtti.

Rekabet engellenmiştir

Davet usulü ile il dışındaki firmaların ihaleye katılımlarının sağlandığı ve düşük kırımlar ile ihalelerin verildiğini söyleyen DTB Başkanı Engin Yeşil, " Yapılan ihaleler sonucunda hem firmaların rekabet etmeleri engellenmiş, hem de çok düşük bir kırım ile iş ihale edilerek devlet zarara uğratılmaktadır.” dedi.

Bu kentte kaliteli işler yapılıyor

Diyarbakır’da bulunan firmaların geniş makine parkı, teknik donanım ve milyonlarca değerindeki asfalt plenti’nine sahip olduğunu belirten DTB Başkanı Yeşil, açıklamasını şöyle sürdürdü, "İlgi kamu kurumlarının geçmişte yapmış oldukları ihalelerde yerel firmaların ihaleleri üstlenmesi durumunda işlerini ne derece iyi ve kaliteli yaptıklarını kendileri ve tüm kamuoyu bilmektedir. Buna rağmen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesinin Diyarbakır’ın en güçlü ve en deneyimli taahhüt firmalarına davetiye göndermeden, çoğunluğu il dışındaki firmaları davet ederek ilimiz sınırları içerisindeki altyapı işlerini ihale etmeleri doğru bir yaklaşım değildir. Bu da gerek kamu yararı, gerekse de taahhüt firmaların iş alma hakkının ihlali açısından yanlış bir uygulamayı doğurmaktadır. Bu nedenle Her iki kurumun şaibeleri ortadan kaldırarak şeffaf bir ihale yöntemi olan açık ihale usulü ile yapmaları gerekmektedir.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.