İHD Zırhlı Araç Raporu; “15 yılda 44 kişi yaşamını yitirdi”

İHD Zırhlı Araç Raporu; “15 yılda 44 kişi yaşamını yitirdi”
Diyarbakır İHD Şubesi, son 15 yılda zırhlı araç ile asker ve polislerin kullandığı araçların çarpması sonucu 21’si çocuk toplam 44 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

TİGRİS HABER - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, bölgede asker ve polislerin kullandığı araçlar ile zırhlı araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlere dair raporunu açıkladı. Raporda, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde 7 Haziran'da uzman çavuşun kullandığı aracın çarpması sonucu 5 yaşındaki Erdem Aşkan'ın yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

44 kişi yaşamını yitirdi

İHD’nin 2019 yılının Temmuz ayında yayınlamış olduğu “Zırhlı Araç Çarpması Sonucu Meydana Gelen Yaşam Hakkı İhlalleri Araştırma Raporu”na işaret edilen açıklamada, söz konusu raporun yaşanan yeni ölüm ve yaralanmalarla güncellendiği belirtildi.

Açıklamada, “Son olarak Erdem’in yaşamını yitirmesi ile birlikte; 7 Haziran 2023 tarihi itibari ile Kürt kentlerinin son 15 yılında meydana gelen zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araçların karıştığı 82 çarpma olayında 21’i çocuk 44 yurttaş yaşamını yitirirken, 23’ü çocuk 94 yurttaş da yaralanmıştır" denildi.

'Kürt meselesi ile bağlantılı'

Yaşanan ölümlerin Kürt meselesinden bağımsız olmadığına dikkat çekilen raporda, “Kürt kentlerinde, Kürt meselesi ile bağlantılı şiddet ve çatışmaların yoğun gerçekleştiği yaşam alanlarında sınırsız sayıda bulundurulan, sürekli devriye halindeki zırhlı askeri araçların kuralsız kullanımı nedeni ile çarpmalar yaygın bir hal almıştır. Yaşam hakkı ihlaline sebep olmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Raporda şu talepler sıralandı:

"* Bilimsel raporlarla sosyal yaşam alanlarında kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiş olan zırhlı araçların yaşam alanlarından çıkarılmasını,

* Bölgede görev yapan kolluk görevlilerinin yurttaşların yaşam hakkını tehlikeye sokacak şekilde özensizce araç kullanımı sonucunda yaşanan ihlallere karşı caydırıcı tedbirlerin alınmasını,

* Cezasızlık politikası nedeni ile ölüme ve yaralanmalara yol açan eylemlerin failleri olan kolluk görevlileri hakkında etkin bir biçimde adli ve idari soruşturmaların yürütülmesini talep ediyoruz.” (MA)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel