“İşe devam kredi geri ödemeleri ödemesiz ötelenmelidir”

“İşe devam kredi geri ödemeleri ödemesiz ötelenmelidir”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya salgınla beraber yaşanan ekonomik etkilerin aza indirgenmesi için işe devam kredi geri ödemelerinin 6 ay ödemesiz ötelenmesi gerektiğini söyledi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, ekonominin yeniden canlanması ve üyelerin nefes alabilmesi için kredi geri ödemelerinin ödemesiz olarak altı ay ötelenmesini talep etti.

Kaya, “İşe Devam Kredi Desteği”nin piyasalarda rahatlama sağladığını belirterek: “Küresel ölçekte yaşanan ve ülkemizi de etkileyen COVID-19 salgınının ekonomik yaşama etkilerini en aza indirmek için kamu bankaları tarafından geçen yıl Nisan ayında ticari işletmelere “İşe Devam Kredi Desteği” adıyla uygun kredi imkanı sunularak piyasalarda çok önemli bir rahatlama sağlanmıştır. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve yıllık % 7,5 faiz oranıyla verilen krediden faydalanmayı kolaylaştırmak için teminat eksiği bulunan firmalara Hazine Destekli KGF Kefaleti de sağlanmıştır. Global ölçekte pazar daralmasının olduğu bu dönemde sağlanan kredi imkânı ile işletmeler büyük bir nefes almış, üretim artmış, bu durum ihracatımıza da yansımıştır” dedi.

“Kredi geri ödemelerinin ödemesiz olarak altı ay ötelenmesini talep ediyoruz”

Kaya, kredi geri ödemelerinin ödemesiz olarak altı ay ötelenmesini talep ederek: “İlk geri ödeme taksitlerinin başladığı 2020 Ekim ayından itibaren bugüne kadar her üç kamu bankasına yapılan geri ödeme oranı %95’in üzerinde gerçekleşmiştir. Pandeminin beklenenden daha uzun sürmesi ve giderek de artış trendine girmesine rağmen üyelerimiz kendi öz kaynakları  ile kredi geri ödemelerini yapmaya devam etmektedirler. Ancak 2021 yılının ilk çeyreğini geri bırakırken virüsün mutasyona uğrayarak daha tehlikeli bir hal alması piyasaları daha çok etkilemeye devam etmektedir. Dolayısıyla ticari yaşam giderek daralmakta, kredi geri ödemelerinde aksamalar kaçınılmaz hale gelmektedir. Ödemlerdeki aksaklıklar üyelerimizin kredi sicilini olumsuz etkileyecek, gelecekte de yeni kredi kullanmaları imkansızlaşacaktır. Ekonominin yeniden canlanması ve üyelerimizin nefes alabilmeleri için kredi geri ödemelerinin ödemesiz olarak altı ay ötelenmesini arz ve talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.