İşitme engelliler pandemi dönemi mağduru

İşitme engelliler pandemi dönemi mağduru

Pandemi döneminde birçok alanda mağduriyetler yaşanırken bunlarından biri de işitme engelli vatandaşların yaşadığı mağduriyet oldu.

TİGRİS HABER - Pandemi döneminde birçok alanda mağduriyetler yaşanırken bunlarından biri de işitme engelli vatandaşların yaşadığı mağduriyet oldu. Şeffaf maske sıkıntısı nedeniyle işitme engelliler jest ve mimiklerini kullanamadılar, bu nedenle kendilerini ifade edemediler.

Tüm dünyada korona virüs ile mücadelenin başında maske, mesafe ve hijyen kuralı yerine getirilmeye çalışıldı. İnsanlar, her anlamda pandemiyle birlikte zorluklar yaşarken, işitme engelli vatandaşlar da maske zorunluluğu ve şeffaf maske sıkıntısıyla jest, mimiklerini kullanamadıkları için kendilerini ifade etmekte zorluklar yaşadıklarını savundu.

Başta hastane, adliye ve eğitim kurumlarında zorluklar yaşanıldığını söyleyen işitme engelli eşi ve Diyarbakır Sağır Hakları Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği üyesi Tuba Ersöz, pandemi döneminde yoğun bakımda yatan işitme engelli hastalar olduğunu, kendi sıkıntılarını, rahatsızlıklarını yeterince ifade edemediklerini dile getirdi.

“Yoğun bakımda yatan işitme engelli hastalarımız oldu”

Pandemi sürecinde en çok işitme engellilerin mağdur olduğunu söyleyen Tuba Ersöz, gittikleri bir doktorda, hastanede, karakolda, adliyede neresi olursa olsun gittikleri hiçbir yerde işitme engellilerin kendilerini ifade edemediklerini belirtti. Karşısındakinin ufak bir dudak okuma varsa eğer onu bile yapamadıklarını aktaran Ersöz, “Bazı işitme engellilerimiz dudak okuyarak en azından bizi anlamaya çalışıyor, ama maske takıldığı bu dönemde biz şeffaf maskede üretemedik. Onları düşünerek hiçbir şey yapılmadı bu alanda. En azından Diyarbakır’da yapılmadı. Bu yüzden hastaneye gittiler doktora kendilerini anlatmaya çalıştılar. Çünkü onlar yüz, mimik kullanarak işaret dilini kullanıyorlar. Onlara yüz mimik olmadığı zaman sadece ellerin işaretleri yetmiyor. Pandemi döneminde yoğun bakımda yatan işitme engelli hastalarımız oldu. Onlarda kendi sıkıntılarını, rahatsızlıklarını yeterince ifade edemediler” dedi. (İHA)

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.