İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk istismarı meclis gündeminde

İsmailağa Cemaati’ndeki çocuk istismarı meclis gündeminde
İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’ndaki istismara ilişkin Mecliste konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 'Vakıflar Genel Müdürlüğümüz inceleme başlattı' dedi.

TİGRİS HABER -İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını imam nikahıyla evlendirdiği, çocuğun yıllarca istismara maruz kaldığı, dosyanın ise kapatıldığı öğrenilmişti. İstismar olayı Meclis gündemine taşındı. İsmailağa Cemaati’nde yaşanan istismar olayına dair parti grup başkanvekilleri ve bakanlar mecliste konuşma yaptı.

HDP: 45 çocuğu istismar eden zat vakfın avukatlığını yapıyor

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş konuya tepki göstererek "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda Ensar Vakfı'nda 45 çocuğun istismara uğramasında vakfın avukatlığını yapan zat oturuyor" diye konuştu.

CHP: İlgili vâkıfa soruşturma açılıp bırakılmış

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de "İlgili vakıf 2014 yılında soruşturulup bırakılmış. Bu yönde bilgiler var. Devletin ceza davası ve idari yönden hareket etmesini bekliyoruz. Adalet Bakanı'na, İçişleri Bakanı'na düşen görevler var" dedi.

Özel, "Gruplar araştırma komisyonu kurulmasını öneriyorlar biz de öyle. Ama şunu bilelim Ensar Vakfı'nda yaşanan olaydan sonra da komisyon kuruldu. Bu komisyonun raporu parlamento gündemine geldi ancak yürütme görevini yerine getirmiyor. O rapor hakkında neler yapılmış konuşalım, yeni raporu öyle konuşalım" şeklinde konuştu.

AKP: Asıl amaç çocukların hukukunu korumak olmalı

AKP Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin ise Özgür Özel'e yanıt vererek "Bu konu siyasetin malzemesi olamayacak kadar önemlidir. Biz sizden daha fazla çocukları koruyoruz' deniliyor burada. Bunu reddediyoruz. Asıl amaç çocukların hukukunu korumak olmalı" ifadesini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı: Müfettiş göreve başladı

H.K.G.'nin 'evlendirilmesi' hakkında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuyu takip ettiklerini ve müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. Ersoy, "Olayı şiddetle kınıyorum, sorumluların tamamı en ağır cezayı almalıdır, Aile Bakanlığımız davaya müdahil oldu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün görevlendirdiği müfettiş göreve başladı, detaylı inceleme yapılıyor. Hassasiyetle konuyu takip ediyoruz" dedi.

Bakan: Meclis'teki bu tavır gurur vericidir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Meclis'teki bu tavır gurur vericidir. İnsanlığımızın ortak değerlerinden taviz veremeyiz. Bu tür alçaklıkları masum gösteremeyiz. Gösterenlerin de karşısında olmalıyız. İlgili soruşturmaların vakıflar idaresi ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor " dedi (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.