İstanbul Sözleşmesi, Avrupa Parlamentosu’ndan geçti

İstanbul Sözleşmesi, Avrupa Parlamentosu’ndan geçti
Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin İstanbul Sözleşmesi'ne katılımını onayladı. Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin resmen çekildiği İstanbul Sözleşmesi'ne katılım süreci altı yılın ardından tamamlanmış oldu.

TİGRİS HABER - Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin İstanbul Sözleşmesi olarak anılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ne katılımını onayladı. Böylece Avrupa Birliği'nin, Türkiye’nin resmen çekildiği İstanbul Sözleşmesi'ne katılım süreci altı yılın ardından tamamlanmış oldu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, sözleşme, Avrupa Birliği Konseyi’nin onayının ardından Avrupa Birliği müktesebatına dahil edilecek ve sözleşmeyi onaylamayan üye ülkeler için de bağlayıcı olacak.

Avrupa Birliği, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve bununla mücadeleye ilişkin yasal olarak bağlayıcı ilk uluslararası belge olan İstanbul Sözleşmesi'ni 13 Haziran 2017 tarihinde imzalamıştı. Avrupa Birliği ülkelerinin tamamı 2022 yılı Aralık ayı itibarıyla İstanbul Sözleşmesi'ni imzalamış ve 21 ülke meclis onay sürecini tamamlamıştı. Ancak Macaristan, Slovakya, Letonya, Litvanya, Bulgaristan ve Çekya'nın imza atmalarına rağmen meclisten geçirmemeleri nedeniyle Sözleşme yürürlüğe sokulamıyordu. (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.