"İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatarak bu kırımı durduracağız"

"İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatarak bu kırımı durduracağız"

Diyarbakır'da öldürülen Gülistan Şaylemez’e ilişkin Rosa Kadın Derneği, açıklama yaptı. Açıklamada: “Bu sistem içerisinde, hiçbir kadın cinayeti münferit değildir. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatarak bu kırımı durduracağız” denildi.

TİGRİS HABER - Diyarbakır Rosa Kadın Derneği, erkek kardeşi tarafından öldürülen Şehriban Şaylemez cinayetine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şaylemez’in çocuk yaşta evlendirildiğinin vurgulandığı açıklamada, genç yaşta 4 çocuk annesi olduğunu ve boşanmak istediği belirtildi.

 “Bu kırımı durduracağız”

Kadınlar olarak, çocuk yaşta evliliklerin ortadan kaldırılması için mücadele verdiklerine değinilen açıklamada, “Erkek sistem çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak düzenlemeler yapmaktadır. Kadın kırımının ilk adımlarından biridir çocuk yaşta evlilik. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatarak bu kırımı durduracağız” ifadelerine yer verildi.

“Sizleri tanıyoruz”

Şaylemez’in katillerinin öldürmek için toplumsal cinsiyete dayalı bir dizi gerekçe ürettiklerine vurgu yapılan  açıklamada, “Bizler erkek egemen sistemin kadınların katledilmesi için kendi gerekçelerini ürettiğini biliyoruz. Mahkemelerde failleri savunurken kullanılan dil de savunma kurgusu da aynı zehirli toplumsal cinsiyetten besleniyor. Sizleri tanıyoruz. Yaptığınız savunmaların aynılığından biliyoruz sizleri. Kadın katliamına karşı ürettiğiniz örgütlü erkek gerekçelerinizle de zihniyetinizle de mücadele etmekten asla geri durmayacağız” denildi.

“Kadınlar sokak ortasında katlediliyor”

Şaylemez’in aldığı koruma kararına rağmen katledildiğine dikkati çeken açıklamanın devamında şöyle denildi: “Kadın Destek Uygulaması (KADES) kadınları koruyamıyor! Karakola gidip tehdit altında olduğunu söyleyen kadınlar sokak ortasında katlediliyor. 6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı Gülistan Şaylemez yaşıyor olacaktı. Toplum ve devlet içerisindeki tüm mekanizmalar kadını yaşatmak için yeniden dizayn edilmelidir. Öldürmek için organize olan erkek zihniyetinin dönüşümü için herkesi sorumluluğa davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.